Policjanci nagrodzeni za walkę z piractwem

Strona główna Aktualności

O autorze

Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku i w Gdańsku, Komenda Rejonowa Policji Warszawa III oraz Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie to laureaci kolejnej edycji "Złotych Blach" - nagród nadawanych przez Koalicję Antypiracką dla jednostek wyróżniających się w walce przeciw piractwu.

Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku została nagrodzona za profesjonalizm i wzorcowe prowadzenie postępowań. Wśród nich wymienić należy między innymi ujawnienie i przerwanie działalności międzynarodowego kanału dystrybucji nielegalnych nośników z Chin. Przypomnijmy, że w tej sprawie wydział dokonał realizacji sprawy dotyczącej uzyskania korzyści majątkowych w związku z wprowadzeniem do obrotu pirackich płyt CD i DVD z muzyką. Nośniki pochodziły z Chin, Korei Południowej oraz z Izraela, gdzie wcześniej były kopiowane w tłoczniach. W wyniku akcji zabezpieczono blisko pięć tysięcy płyt CD/DVD.

Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku nagrodzona została za konsekwentne i profesjonalne działania przeciwko przestępczości intelektualnej na terenie województwa pomorskiego. Jako przykład wymieniane jest między innymi zamknięcie internetowego serwisu nielegalnie rozpowszechniającego filmy, w którym sprawca uczynił stałe źródło dochodu. Podczas jej zabezpieczono dwa dyski twarde, laptop z zainstalowanym nielegalnym oprogramowaniem oraz nielegalnie skopiowane płyty CD i DVD z filmami. Inne sprawy to zamknięcie nielegalnej kopiarni (wartość zabezpieczonych przedmiotów - w tym około tysiąc sztuk nośników CD i DVD - oszacowano na kwotę około 300 000 zł), a także nielegalnego rozpowszechniania plików objętych ochroną autorską za pośrednictwem sieci peer-to-peer.

Trzecia nagrodzona jednostka to Komenda Rejonowa Policji Warszawa III, której Policjanci dokonali przeszukania w dużej firmie. W wyniku przeprowadzonego przeszukania policjanci zabezpieczyli 26 komputerów i 5 dysków twardych, na których zainstalowano oprogramowanie wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

W skład Koalicji Antypirackiej wchodzą przedstawiciele Business Software Alliance (BSA) - organizacji zrzeszającej największych producentów oprogramowania, Związku Producentów Audio Video (ZPAV) - reprezentującego przemysł muzyczny, a także Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej - działającej w imieniu branży filmowej. Podczas uroczystości, dyrektor biura kryminalnego KGP, Sławomir Śnieżko podkreślał, że jednym z priorytetów polskiej Policji jest walka z cyberprzestępczością i przestępczością intelektualną w Internecie.

© dobreprogramy