Policyjna obława na piratów w woj. lubelskim

Strona główna Aktualności

O autorze

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie zabezpieczyli wczoraj główny serwer jednego z providerów internetowych z powiatu bialskiego. Ponad 400 klientów firmy mogło swobodnie korzystać z umieszczonych na serwerze nielegalnych plików z filmami, muzyką oraz programami komputerowymi. Dokonano też przeszukań w mieszkaniach 12 użytkowników sieci.

Oprócz legalnej działalności, operator sieci oferował za drobną opłatą dostęp do nowości filmowych, zasobów muzycznych, a także programów i gier komputerowych. W ramach "wymiany" użytkownicy sieci mogli także wgrywać własne filmy, gry czy programy. W celu pozyskania nowych klientów provider w ulotkach reklamowych posunął się do tego stopnia, że oprócz zasadniczej usługi podłączenia do Internetu, proponował dostęp do 1000 GB danych z najnowszymi filmami, grami i muzyką. Wczoraj policjanci weszli do pomieszczenia, w którym znajdowała się serwerownia firmy, zabezpieczając sprzęt na którym bezprawnie udostępniane było kilkaset komercyjnych gier i programów komputerowych, filmów oraz kilka tysięcy utworów muzycznych mp3, o łącznej wartości kilkuset tysięcy złotych. Przeszukane zostało także prywatne mieszkanie administratora sieci, w którym zabezpieczono sprzęt i pirackie oprogramowanie.

To jednak nie wszystko, Policja zabezpieczyła również logi serwera dokumentujące historię pobierania nielegalnie udostępnianych utworów przez poszczególnych użytkowników sieci. Przeprowadzona przez Policję analiza pozwoliła na wytypowanie 12 użytkowników sieci, którzy w tym czasie pobierali udostępniane przez providera chronione treści. Policjanci natychmiast przeszukali wytypowane mieszkania, zabezpieczając m.in. 12 komputerów i 1 dysk twardy - zawierający nielegalne kopie programów komputerowych, gier, filmów i muzyki, a także 345 płyt CD-R z nielegalnymi programami, grami, filmami i muzyką. Wśród odwiedzonych przez policjantów klientów sieci przeważali licealiści, których rodzice nieświadomi byli przestępczego procederu swoich dzieci. W 2 przypadkach uczestnikami "wymiany" byli ponad 50-letni mężczyźni.

Administratorem sieci i członkiem zarządu firmy jest 26 letni student informatyki jednej z renomowanych warszawskich uczelni prywatnych. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności, a także wysoka grzywna. Wszystkie pobierające zabronione treści osoby również poniosą odpowiedzialność karną z Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jak podkreśla Policja w oficjalnym komunikacie prasowym, osoba, która kopiuje, czy też kupuje nielegalny nośnik z programem komputerowym, grą, filmem czy muzyką popełnia przestępstwo paserstwa. Czyn ten zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Ponadto osoby naruszające prawo w tym zakresie, oprócz uczestnictwa w procedurze karnej, zagrożone są karami finansowymi i konfiskatą sprzętu komputerowego.

W roku ubiegłym na terenie całego województwa lubelskiego Policja ujawniła 424 przestępstwa komputerowe. Zarzuty przedstawiono 53 osobom, w tym 6 nieletnim. W porównaniu z rokiem 2004 nastąpił wzrost tego rodzaju przestępstw o ponad 300 procent. W trakcie policyjnych działań zabezpieczono m.in. ponad 35.000 pirackich płyt z filmami, blisko 5.500 płyt z oprogramowaniem, ponad 500 pirackich płyt z grami na konsole oraz 110 twardych dysków. Przerwano przestępczą działalność 28 kopiarni programów użytkowych, zlikwidowano kopiarnię gier komputerowych, a także kilka punktów sprzedaży pirackich programów i gier.

© dobreprogramy
s