Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

7-Zip - dobra alternatywa

Zapewne każdy z Was zna WinRAR'a i zapewne używa lub używała go dłuższy czas. Sam bardzo długo go używałem z powodu ogromnej popularności, braku problemów i dobrej renomy. Domyślam się, że wiele osób spotkało 7-Zip, jednak z niego nie korzystało prawdopodobnie z przyzwyczajenia do innego programu pakującego i rozpakowującego pliki. Wpis ten jest po części rozbudowaną recenzją programu 7-Zip.

Od co najmniej roku używam niektórym znanego 7-Zip, który może odstraszyć wyglądem. Sam interfejs programu jest bardzo podobny do tego z WinRAR'a, czyli w miarę prosty i przejrzysty. Pierwsze, co mi nie pasowało w programie, to jego ikony w głównym oknie programu oraz ikony skojarzonych plików. Programu używałem w ten sposób przez dłuższy czas, jednak pewnego razu natrafiłem na pożyteczny program 7-Zip Theme Manager (w skrócie 7zTM), który umożliwia zmianę wcześniej wspomnianych ikon za pomocą kilku kliknięć. 7zTM posiada dosyć dużo ikon do wyboru, więc nie powinno być problemu z doborem. Użytkownikom systemów Windows Vista lub Windows 7 polecam użycie ikon plików "Vista Azure" - są one idealnie dopasowane do systemu i są wzorowane na oryginalnej ikonie ZIP w systemie, nie będzie także problemu z rozmiarem ikon, gdyż są one stworzone w wysokiej rozdzielczości.
Uwaga: zauważyłem, że 7zTM źle działa pod niektórymi systemami XP z niewiadomej przyczyny (przy kliknięciu przycisku od zastosowania danego zestawu ikon pojawia się wiele okien z błędami).

7-Zip jest programem open source, więc bez problemu można go używać w firmie, szkole czy w domu. Bardzo często spotykałem się z programem WinRAR, który był bardzo długo używany po wygaśnięciu czasu próbnego (40 dni, jeżeli się nie mylę) i czasami nawet w szkołach. 7-Zip z pewnością zastąpi ten i inne programy tego typu. Zakłada się często, że to, co jest płatne, jest lepsze. Sam kiedyś tak uważałem, jednak dziś sądzę, że darmowe programy "prześcigają" jakością te płatne, choć nie zawsze (niektóre płatne programy mają unikalne funkcje). 7-Zip według mnie należy do tych programów, które "prześcigają" konkurencję. Od dłuższego czasu 7-Zip uważany jest za program bardzo wydajny , a jego kompresja często jest skuteczniejsza od kompresji RAR (proszę sprawdzić w Internecie). Program korzysta z kompresji 7z. Bez problemu potrafi rozpakowywać wiele formatów (w programie widocznych jest ponad 30 obsługiwanych rozszerzeń), w tym RAR czy ISO. Tylko raz miałem problem z odczytem nieuszkodzonego pliku, choć nie jestem pewien czy na pewno ten plik był prawidłowo zapisany - mowa o pliku obrazu płyty ISO. 7-Zip wyświetlił komunikat, że nie potrafi odczytać nagłówka pliku, jednak plik i tak rozpakował się z powodzeniem. Jak widać, program jest niezawodny. Nie spotkałem się także z jakimś ograniczeniem wypakowywania plików RAR. Oczywiście plików RAR nie można tworzyć, a jedynie wypakowywać.

Jedną z ciekawszych opcji jest możliwość zaszyfrowania pliku algorytmem AES-256. Przy użyciu odpowiedniej długości i w miarę złożonego hasła jest praktycznie nie do złamania na dzień dzisiejszy, co z pewnością się przyda np. przy wysyłaniu pocztą e-mail bardzo ważnych i poufnych dokumentów. Program potrafi także łatwo podzielić automatycznie pliki na dane rozmiary plików. Przydatną opcją, której chyba WinRAR nie posiada lub nie posiadał, jest także możliwość dobrania opcji widocznych w menu kontekstowym przy kliknięciu prawym przyciskiem myszy na dowolny plik do rozpakowania lub spakowania - nie wiem jak Wy, ale ja nie korzystam np. z opcji "...i wyślij e-mailem". Również umieszczenie opcji typu "Wypakuj" w menu kontekstowym w podmenu "7-Zip" jest dobrym rozwiązaniem, gdyż zajmuje jedynie jedną pozycję wśród wielu innych. Tuż po przesiadce z WinRAR'a trochę mnie to denerwowało, lecz chwilę po tym zauważyłem plusy tego rozwiązania.

Osobiście brakuje mi w nim możliwości rozpakowywania plików CAB instalatorów InstallShield, bo zawsze chciałem podejrzeć tego typu pliki. WinRAR też nie dawał sobie z tym rady. Brakuje mi w nim także możliwości sprawdzenia sumy kontrolnej np. MD5 danego archiwum oraz trybu mniej zaawansowanego dla mniej doświadczonych użytkowników komputera.

7-Zip to program konieczny dla osób używających WinRAR'a i niezamierzających kupować licencji. 7-Zip w pełni zastąpi każdy inny archiwizator plików i będzie dobrze wykonywał swoją rolę.

Zalety:
- bardzo dobra obsługa większości formatów plików,
- dobra integracja z menu kontekstowym Windows,
- świetnie wykorzystuje komputery wielordzeniowe,
- dostępny również w wersji 64-bitowej,
- bardzo szybko się uruchamia i wykonuje operacje,
- jest w pełni darmowy, również dla celów komercyjnych,
- prosty i przejrzysty interfejs,
- dostępny na wielu platformach,
- nie ingeruje bardzo w system,
- posiada niemal wszystko to, co WinRAR.

Wady:
- słaba grafika w programie (ikony plików, przyciski),
- niektóre okna posiadają dużo nieużywanych opcji dla przeciętnych użytkowników,
- bardzo małe możliwości konfiguracji archiwów samorozpakowujących się,
- brak możliwości naprawy archiwum oraz tworzenia archiwum z danymi naprawczymi.

Mam nadzieję, że kogoś przekonałem do zmiany programu. :)

PS: Ciekawy jest rozwój programu. Autorzy "przeskoczyli" z wersji chyba 4.65 na 9.17. Przez bardzo długi czas wersja 4.65 była najnowszą wersją stabilną. Coś jak "numerkowanie" Google Chrome. ;) 

Komentarze

0 nowych
quadro555   7 #1 11.03.2011 00:12

Chyba mam starą wersję 7zipa, bo u mnie po angielsku. Jak będę miał czas na porządki na windzie to nie omieszkam zmienić wersji.

oprych   14 #2 11.03.2011 09:39

Faktycznie jeden z lepszych pakerów :) Sam używam od lat.

Do wad powinieneś dodać:
- brak opcji naprawy, albo chociaż wskazywania, które archiwum jest uszkodzone
- czasami ma problem z otwieraniem małych plików zip (np. z portali z napisami)

A z plusów dodam prace na dwóch okienkach :) Ułatwia znacznie prace i przyśpiesza rozpakowywanie - plik jest od razu rozpakowywany w miejscu docelowym, a nie w domyślnym folderze, skąd dopiero jest przenoszony.

  #3 11.03.2011 12:20

@oprych
A u mnie właśnie 7zip rozpakowuje najpierw do tempa a potem kopiuje co jest strasznie denerwujące :\ Dodam tylko że dzieje się tak jedynie gdy robię drag&drop z okna 7zip do eksploratora (tak mi najwygodniej).

Semtex   19 #4 11.03.2011 12:32

Co do ikon plików, przy pomocy tego małego narzędzia można łatwo zmienić te obrzydliwe ikony ;) http://defaultprogramseditor.com/

Do tej pory wygląd domyślnych ikon 7-zip był najpoważniejszą wadą, biorąc pod uwagę wygląd współczesnego systemu i jego ikon.

GL1zdA   12 #5 11.03.2011 13:03

Przerzuciłem się jakiś czas z 'przeterminowanej' wersji WinRARa i nie narzekam. Owszem, nie jest tak dopracowany, szczególnie jeśli chodzi o uszkodzone archiwa, ale to można przeżyć. Ja osobiście bardzo lubię zestaw ikon 7zipa. Brakuje mi tylko ikon w menu kontekstowym.

GL1zdA   12 #6 11.03.2011 13:04

@M@ster
za http://www.7-zip.org/faq.html

Why does drag-and-drop archive extraction from 7-Zip to Explorer use temp files?

7-Zip doesn't know folder path of drop target. Only Windows Explorer knows exact drop target. And Windows Explorer needs files (drag source) as decompressed files on disk. So 7-Zip extracts files from archive to temp folder and then 7-Zip notifies Windows Explorer about paths of these temp files. Then Windows Explorer copies these files to drop target folder.

To avoid temp file usage, you can use Extract command of 7-Zip or drag-and-drop from 7-Zip to 7-Zip.

Ale przyznam się szczerze, że też to mnie drażni, bo inne programy nie mają z tym problemu. Nie wiem dlaczego w przypadku 7-Zipa nie są w stanie tego poprawić.

M@ster   17 #7 11.03.2011 13:31

@GL1zdA
Thx :) No przydało by się to, na drugim miejscu ikonki :P

dmag   7 #8 11.03.2011 14:03

Dobry wpis, mógłbyś go w sumie zamieścić (po lekkim zmianach) jako recenzję na stronie pobierania programu. Program świetny i co ważne - darmowy. Używam od wielu lat. Co do przeskoku w numeracji, to rzeczywiście był spory. Pojawił się nawet pod koniec roku news o tym, przy okazji najnowszej wersji: http://www.dobreprogramy.pl/Wydano-stabilna-wersje-7Zip-9.20,Aktualnosc,21600.html (przy okazji wpadła mi także aktualność z 2003 roku, jak to 7-Zip "wyjątkowo" został zamieszczony na vortalu: http://www.dobreprogramy.pl/Beta-pod-naciskiem,Aktualnosc,568.html :))

kubut   19 #9 11.03.2011 15:28

Długi czas używałem WinRARa, dopiero niedawno uświadomiłem sobie ze zupełnie niepotrzebnie. Jakoś tak się przyjęło go używać, wiec tak robiłem. Oczywiście zmieniłem go na 7-zip i jestem bardzo zadowolony :)

qasx   6 #10 11.03.2011 15:43

7-zip to nie jest alternatywa. to podstawa!

TestamenT   13 #11 11.03.2011 16:27

W WinRAR funkcja drag-and-drop również wypakowuje najpierw do tempa.
Przynajmniej tak jeszcze było gdy używałem WinRAR.

I mi również w 7zip brakuje danych naprawczych i wskazywania które archiwum jest uszkodzone.
Ale i tak 7zip jest jednym z lepszych programów do pakowania.

G.Gn7Ex   6 #12 11.03.2011 16:35

7-zip'a używam już od 7 lat... ;-]

I jest świetny, no prawie, bo brakuje w nim jeszcze takich rzeczy jak:
- Możliwość tworzenia danych naprawczych i naprawiania archiwum
- Możliwość zablokowania archiwum
- obsługa archiwum ACE(rozpakowywanie)
- jeszcze jakieś inne?

Niektóre z nich da się obejść.
Nie mniej można jeszcze używać takiego programu jak PeaZip który nie dość że w pełni obsługuje 7Z to jeszcze ma swoje własne opcje.

Czekam też aż FreeArc doczeka się finalnej wersji oraz pewnych opcji które mają się pojawić.

master_zonk6   7 #13 11.03.2011 17:14

do rozpakowywania - tylko IzArc, najlpeszy program obsługujących wiele formatów
do pakowania - tylko WinUha, szybki kompresor, który pakuje kilkakrotnie lepiej niż komercyjne do własnego formatu. uha.

master_zonk6   7 #14 11.03.2011 17:21

@do wszystkich
Program kompresujący, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie zmniejszyć i to znacznie wielkość pliku. Takie formaty jak zip, rar, itd można o kant d. potłuc. Stopień kompresji jest znikomy.

Saskatchewan   8 #15 11.03.2011 17:31

Co do tego rozpakowywania do TEMP-a, to rzeczywiście jest to denerwujące. Zwłaszcza rozpakowywanie dużego pliku na partycji innej niż systemowa (a nie trzymam danych na systemowej). - W WinRARze można jednak ustawić lokalizację katalogu tymczasowego.

@GL1zdA: Dzięki za informację.

@PolishNetwork: W WinRAR też można wybierać opcje, które mają się pojawić w menu kontekstowym.

TestamenT   13 #16 11.03.2011 17:36

@master_zonk6 zip, rar i itp to tylko formaty. Liczy się metoda kompresji.

  #17 11.03.2011 18:18

Dobry program stanowiący genialną alternatywę dla WinRara.

Shun   3 #18 11.03.2011 19:33

Jeżeli chodzi o tego typu programy to 7-zip nie ma sobie równych i w dodatku jest za darmo. Nie ma się nawet nad czym zastanawiać - tylko używać.

command-dos   18 #19 11.03.2011 20:26

Nie no ludzie, ikonki to podstawa. Jak tak czytam te komentarze, to zaczynam się zastanawiać po ile macie lat...
Inne programy to kiepska alternatywa dla 7-zip'a - tak powiem. A dobrych programów rozpowszechnianych na licencji GNU LGPL, jak 7-zip, jest mnóstwo, ale jak wam ikonki przeszkadzają...

Kintoki   6 #20 11.03.2011 20:50

@command-dos niezaprzeczalnie na pierwszym miejscu jest działanie programu ale dobrze też by było żeby wygląd nie powodował odruchów wymiotnych :P
Na szczęście ikony/grafiki/pierdoły można łatwo zmienić

  #21 11.03.2011 20:52

"7-Zip - dobra alternatywa", chyba najlepsza ;)
Pakuje mocniej niz ZipX czy RAR i jest darmowy, a efektywnoscia (czas do %pakowania) czy "mobilnoscia" ze kazdy go rozpakuje nie ma sobie lepszych.

G.Gn7Ex   6 #23 12.03.2011 00:28

@master_zonk6
UHA ma 2 poważne wady:
- ograniczenie licencyjne(close source + tylko do użytku domowego)
- wersja TYLKO DLA WINDOWS :-/

... co dyskwalifikuje go z powszechnego użycia.

  #24 12.03.2011 00:39

@G.Gn7Ex:
+ do tego fakt, że mało co go obsługuje, nawet do dekompresji.
Z 7-zipem nie ma tego problemu, już jest dojrzały i popularny, a fakt iż jest darmowy, czyni z niego w 99% wypadków najlepszy wybór.

Bucic   9 #25 12.03.2011 03:01

"- brak opcji naprawy, albo chociaż wskazywania, które archiwum jest uszkodzone"
Poza tym ideał. Ale wada poważna.

Olbi   11 #26 12.03.2011 11:23

Szkoda, że nie opisałeś dokładnie opcji dostosowania programu do własnych potrzeb. Można tam zrobić, zamiast menu kaskadowego, menu kontekstowe, które pokazuje się w głównym pasku menu po kliknięciu PPM. Dzięki temu wiele osób nadal myśli, że ma WinRAR :)

Ja tak robię swoim klientom i dzięki temu nie narzekają na nic.

Skiff   8 #27 12.03.2011 11:24

Zmiana numeracji wersji z 4 na 9 była tłumaczona tym, że jest to wydanie z roku 2009. Tylko, że teraz jest 2011 a numer 9 pozostał, więc chyba pomysł z numeracją od roku spalił na panewce.

  #28 12.03.2011 12:22

@ Bucic - czy powazna to wada, jak w 1/2 przypakow plik i tak nie jest odzyskiwany w pelni, a 7-Zip tez potrafi wypakowaywac pliki z uszkodzonych archiwow. Lepiej jak cos zrobic backup danych niz bawic sie w naprawe.

A odnosnie WinUHA... lepiej juz sie bawic PeaZip czy Free Arc :)

PolishNetwork   5 #29 12.03.2011 13:54

Dodałem do wad obsługę archiwów z danymi naprawczymi.

@Olbi
Opcje 7-Zip w menu kontekstowym są widoczne praktycznie wszędzie, także przy przeciąganiu pliku PPM, więc dla mnie zajmują one za dużo miejsca i dlatego domyślna opcja jest moim zdaniem wygodniejsza.

@Saskatchewan
Nie byłem pewien, bo WinRAR'a używałem dawno. W 7-Zip także istnieje możliwość ustawienia folderu tymczasowego. Rzeczywiście jest to denerwujące czasami (rzadko tak mam), szczególnie przy dużych plikach, ale skoro to jest spowodowane przez Eksploratora to trzeba to jakoś przeżyć.

@semtex
Lepiej jest użyć programu 7zTM, bo edytuje bezpośrednio program 7-Zip, a podany przez Ciebie program [chyba] jedynie zmienia ikony skojarzeń plików, edytując wpisy w rejestrze.

@oprych
Nie miałem z małymi plikami problemów. Może Twoja przeglądarka traktowała taki plik jako uszkodzony i źle go zapisywała?

Saskatchewan   8 #30 12.03.2011 16:08

@PolishNetwork: Rzeczywiście jest możliwość ustawienia folderu tymczasowego. Miałem starą wersję 7-Zipa :/.

  #31 13.03.2011 00:37

Haha, to można nazwać papierem toaletowym, wysypuje mi się pod Linuksem... I to z różnych wersji, paczek i źródeł, zależności spełnione, wszystko aktualne, po prostu paper toaletowy, szary i do...

bart86   10 #32 13.03.2011 02:56

tylko do jednego może być przydatny winrar do pakowania w podzielone archiwum na tym jego zalety się kończą

Semtex   19 #33 13.03.2011 11:43

@PolishNetwork

Tak, ten soft modyfikuje rejestr, z jakiegoś powodu 7zTM nie zmieniał ikon widzianych w explorer.exe, dlatego zastosowałem ten soft, teraz wszystko wygląda tak jak powinno ;)

G.Gn7Ex   6 #34 13.03.2011 15:07

@bart86
7-Zip też to potrafi ;-]

Spectator   8 #35 13.03.2011 15:23

Ja właściwie nie rozumiem po co komu dane naprawcze? Każde archiwum które tworzę po utworzeniu sprawdzam czy wszystko z nim w porządku. Złego archiwum nikt nigdy ode mnie nie dostanie.

TestamenT   13 #36 13.03.2011 15:58

@Spectator ty tak ale ktoś inny może nie być tak rzetelny.

Czasem również może się zdarzyć tak że plik może się uszkodzić podczas pobierania. A z różnych przyczyn nie ma możliwości pobrania ponownie danego pliku.

  #37 13.03.2011 16:40

Jak dla mnie 7-zip jest szybszy od WinRaR

/i5-2500k, 4GB, SSD 60GB

duffee   11 #38 13.03.2011 16:56

Kiedyś używałem, ale bardzo krótko.

Teraz mam licencję na wszystkie wydania WinRar ( pobieram edycję 64 bit), więc nie przejmuję się tym i mam ten problem rozwiązany - mam na myśli archiwizator plików

WODZU   18 #39 13.03.2011 17:15

Na 7-zip trafiłem kilka lat temu gdy poszukiwałem czegoś dobrego, darmowego i na x64. Uczucie które się narodziło trwa do tej pory i owocuje szczęśliwym związkiem z tym programem ;)

kk23   8 #40 13.03.2011 22:23

Wszystkim pragnącym zmienić domyślne ikony archiwów i menu programu, polecam 7-zip theme manager >>> w w w.7ztm.de.vu

saturno   11 #41 14.03.2011 00:33

Wyszedł nareszcie p7zip 9.20 na Linuksa :)
Jeśli kogoś interesuję, to opis instalacji z uniwersalnego instalatora zamieściłem w piątym komentarzu na stronie:
http://www.dobreprogramy.pl/pzip,Program,Linux,13410.html

PolishNetwork   5 #42 14.03.2011 16:12

@saturno
Czytając niektórych komentarze, mam wrażenie, że w ogóle nie czytali artykułu lub przeczytali kilka pierwszych zdań. :)

saturno   11 #43 14.03.2011 21:01

@PolishNetwork

1. 7-zip na Linuksa nazywa się p7zip, więc w czym masz problem?

2. WinRAR jest dostępny również na Linuksa, więc w czym masz problem?

3. //7-Zip to program konieczny dla osób używających WinRAR'a i niezamierzających kupować licencji. 7-Zip w pełni zastąpi każdy inny archiwizator plików i będzie dobrze wykonywał swoją rolę. //
Kolejna bzdura!
Czy w 7-Zip można tworzyć archiwa RAR?
Nie, a jeśli nie to na jakiej podstawie twierdzisz, że może zastąpić każdy inny archiwizer skoro WinRAR'a nim nie zastąpisz?

4. //PS: Ciekawy jest rozwój programu. Autorzy "przeskoczyli" z wersji chyba 4.65 na 9.17. Przez bardzo długi czas wersja 4.65 była najnowszą wersją stabilną.//
Bzdura!
Jeśli chcesz o czymś "mądrze" pisać odrób najpierw lekcje.
Pomiędzy 4.65 a 9.17 było jeszcze "tylko" jedenaście wersji programu.
Poczytaj sobie: http://www.7-zip.org/history.txt

PolishNetwork   5 #44 05.04.2011 17:26

@saturno
Sorry, pomyliłem się - komentarz był do kk23.

Odpowiem na Twoje punkty:
1. Nie mam problemu.
2. Nie mam problemu.
3. Nie można tworzyć archiwów RAR, jednak w tym wypadku chodzi o wykonywane funkcje, a nie o rodzaj czy format kompresji.
4. Chodziło o wersję stabilną. Rzeczywiście pomyliłem się, ale tylko w kwestii numeru wersji (było to 9.20 a nie 9.17).

  #45 20.04.2012 09:32

Pamiętam że w poprzednich wersjach obok nazwy w menu kontekstowym była ikonka 7zipa - jak ją przywrócić?

  #46 20.04.2012 10:58

Pamiętam że w poprzednich wersjach obok nazwy w menu kontekstowym była ikonka 7zipa - jak ją przywrócić?