Spowolnienie Firefoksa

Mój pierwszy wpis - proszę o wyrozumiałość. Artykuł jest moją własną opinią i zawiera parę informacji. Wpis dotyczy użytkowników systemów Windows (głównie XP/Vista/7) oraz programu Mozilla Firefox w wersji co najmniej 3 (może lekko pasować do poprzednich wersji) - polskie wersje językowe.

Ostatnio w Internecie coraz głośniej pisze się o powolnym działaniu przeglądarki Mozilla Firefox w porównaniu do innych przeglądarek. Czy to prawda? Myślę, że nie. Niektórzy użytkownicy tej przeglądarki zwracają uwagę na użycie wtyczek i dodatków, jednak większość innych użytkowników nie zastanawia się nad tym w ogóle i przyjmuje tego typu opinie. Rozszerzenia i wtyczki zastosowane w tej przeglądarce mogą całkowicie zmienić zachowanie Firefoksa. Już parę razy spotkałem się z problemem z uruchamianiem przeglądarki. Zazwyczaj rozwiązaniem problemu było usunięcie "toolbara" z poziomu trybu awaryjnego przeglądarki. Świadome korzystanie z rozszerzeń analizujących kod strony odgrywa się na procesorze (np. Adblock) - paręnaście milisekund albo i dłużej trwa wczytywanie strony, jednak zazwyczaj to nie denerwuje zwykłych użytkowników (na niektórych laptopach może to przeszkadzać). Coraz częściej można spotkać także instalatory programów z rozszerzeniami i/lub wtyczkami dla Firefoksa - do tego typu programów zaliczyć można: Skype, Winamp czy Gadu-Gadu. Typowy użytkownik komputera przy instalacji nie przygląda się ustawionym domyślnie opcjom i przy okazji zainstaluje często zbędny dodatek do przeglądarki, zmieni domyślną wyszukiwarkę i stronę główną (słyną z tego programy P2P). Gdy taki dodatek nie będzie współpracował z daną wersją przeglądarki, mogą być dodatkowe problemy - przeglądarka się może włączyć i dodatek nie zostanie uruchomiony, gdyż oficjalnie nie jest obsługiwany przez daną wersję przeglądarki albo przeglądarka w ogóle się nie uruchomi (a może to "zwykły" błąd wtyczki?). Tak czy inaczej, producenci programów nadużywają nieuwagi użytkowników. Czasami zdarza się, że użytkownik nie umie usunąć lub wyłączyć danego dodatku, więc korzysta z przeglądarki z takimi paroma rozszerzeniami. Oczywiście to poskutkuje lekkim lub większym spowolnieniem przeglądarki.

Jaki jest najskuteczniejszy sposób na przywrócenie standardowej prędkości Firefoksa?
Moim zdaniem najlepiej jest usunąć program, wszystkie typowe wpisy z rejestru na temat Firefoksa, wszystkie pliki Firefoksa z dysku. Wadą tego rozwiązania jest ponowna instalacja wtyczek, rozszerzeń i ich konfiguracja. Mogą wystąpić problemy z dodatkowymi wtyczkami innych firm , które instalują się często tylko przy instalacji danego programu (np. RealPlayer, QuickTime Player), więc na przykład obejrzenie filmu z poziomu przeglądarki może być niemożliwe do czasu ponownej instalacji danego programu z wtyczką. Oczywiście z FlashPlayer'em i z niektórymi popularnymi wtyczkami takich problemów nie będzie. Raz na parę miesięcy warto taką czynność zrobić. Niektórzy tak już robią, tylko w trochę inny sposób - ponowna instalacja systemu. ;)

Najskuteczniejsze przywracanie prędkości Firefoksa krok po kroku dla osób korzystających tylko z tego produktu fundacji Mozilla (krótki, ogólny opis):
1. a) zapamiętaj wszystkie nazwy swoich używanych dotychczas dodatków w Firefoksie, wyeksportuj swoje zakładki do pliku, korzystając z odpowiedniej opcji w oknie "Zakładki --> Zarządzaj zakładkami...",
b) usuń Firefoksa poprzez okno "Dodaj lub usuń programy" (XP) lub "Programy" (Vista/7) w "Panelu sterowania".
2. Przejdź do folderu , gdzie zainstalowana była przeglądarka np. "C:\Program Files\" i usuń folder "Mozilla Firefox" wraz z całą zawartością.
3. Uruchom edytor rejestru - klawisze WIN+R, polecenie "regedit".
4. Przejdź do następujących kluczy i usuń wszystkie klucze z początkową nazwą "Mozilla" (np. mogą być to trzy klucze: "Mozilla", "mozilla.org" i "MozillaPlugins): "HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\" oraz "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\".
5. Włącz narzędzie "Uruchom" (klawisze WIN+R), wpisz "%appdata%" i usuń cały folder "Mozilla", jeżeli jest. Nie zamykaj jeszcze tego okna.
6. W systemie XP otwarte w punkcie 5 okno ma mniej-więcej taki adres: "C:\Documents and Settings\Jan Kowalski\Dane aplikacji". Na podstawie tego przykładu przekształć go w ten adres: "C:\Documents and Settings\Jan Kowalski\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji", przejdź do tego folderu i także z niego usuń folder "Mozilla", jeżeli istnieje.
W systemach Vista/7 po punkcie 5 użyj przycisku "W górę" lub cofnij się o jeden folder do tyłu i wejdź we wszystkie (prawdopodobnie 3) foldery, które będą widoczne, usuwając przy okazji każdy folder o nazwie "Mozilla".
7. Ściągnij z oficjalnej strony najnowszą wersję przeglądarki, zainstaluj ją (nie korzystaj z opcji importowania, chyba że naprawdę korzystasz z innych przeglądarek i w nich posiadasz własne zakładki).
8. Ściągnij swoje ulubione wtyczki, rozszerzenia i motywy i je zainstaluj.
9. Opcjonalnie możesz skorzystać czasami z programów CCleaner i Defraggler.

Podkreślam jeszcze raz: jeżeli korzystasz z więcej niż jednego programu fundacji Mozilla (np. Mozilla Thunderbird), nie korzystaj z mojej porady! W przeciwnym wypadku usuniesz wszelkie dane poczty e-mail zapisane na komputerze, a program pocztowy może się nie uruchomić.

Nie polecam programów przyśpieszających działanie Firefoksa, chyba że podana przeze mnie metoda nie przyniosła dobrych efektów. Grzebanie w about:config często może pogorszyć komfort korzystania z tej przeglądarki, a zmiany w prędkości zazwyczaj są nieznaczne.

Osobom nie korzystającym z jakichkolwiek wtyczek polecam przeglądarkę Google Chrome. Teraz chyba nawet przebija prędkością Operę. Moim zdaniem idealna dla każdego użytkownika. Minus jej to dziwne zarządzanie pobieranymi plikami i historią. Przesiadłbym się na nią, gdyby istniały na nią takie dodatki jak na Firefoksa.

Mam nadzieję, że paru osobom, czytającym ten artykuł pomogłem.