7-Zip - dobra alternatywa

Zapewne każdy z Was zna WinRAR'a i zapewne używa lub używała go dłuższy czas. Sam bardzo długo go używałem z powodu ogromnej popularności, braku problemów i dobrej renomy. Domyślam się, że wiele osób spotkało 7-Zip, jednak z niego nie korzystało prawdopodobnie z przyzwyczajenia do innego programu pakującego i rozpakowującego pliki. Wpis ten jest po części rozbudowaną recenzją programu 7-Zip.

Od co najmniej roku używam niektórym znanego 7-Zip, który może odstraszyć wyglądem. Sam interfejs programu jest bardzo podobny do tego z WinRAR'a, czyli w miarę prosty i przejrzysty. Pierwsze, co mi nie pasowało w programie, to jego ikony w głównym oknie programu oraz ikony skojarzonych plików. Programu używałem w ten sposób przez dłuższy czas, jednak pewnego razu natrafiłem na pożyteczny program 7-Zip Theme Manager (w skrócie 7zTM), który umożliwia zmianę wcześniej wspomnianych ikon za pomocą kilku kliknięć. 7zTM posiada dosyć dużo ikon do wyboru, więc nie powinno być problemu z doborem. Użytkownikom systemów Windows Vista lub Windows 7 polecam użycie ikon plików "Vista Azure" - są one idealnie dopasowane do systemu i są wzorowane na oryginalnej ikonie ZIP w systemie, nie będzie także problemu z rozmiarem ikon, gdyż są one stworzone w wysokiej rozdzielczości.
Uwaga: zauważyłem, że 7zTM źle działa pod niektórymi systemami XP z niewiadomej przyczyny (przy kliknięciu przycisku od zastosowania danego zestawu ikon pojawia się wiele okien z błędami).

7-Zip jest programem open source, więc bez problemu można go używać w firmie, szkole czy w domu. Bardzo często spotykałem się z programem WinRAR, który był bardzo długo używany po wygaśnięciu czasu próbnego (40 dni, jeżeli się nie mylę) i czasami nawet w szkołach. 7-Zip z pewnością zastąpi ten i inne programy tego typu. Zakłada się często, że to, co jest płatne, jest lepsze. Sam kiedyś tak uważałem, jednak dziś sądzę, że darmowe programy "prześcigają" jakością te płatne, choć nie zawsze (niektóre płatne programy mają unikalne funkcje). 7-Zip według mnie należy do tych programów, które "prześcigają" konkurencję. Od dłuższego czasu 7-Zip uważany jest za program bardzo wydajny , a jego kompresja często jest skuteczniejsza od kompresji RAR (proszę sprawdzić w Internecie). Program korzysta z kompresji 7z. Bez problemu potrafi rozpakowywać wiele formatów (w programie widocznych jest ponad 30 obsługiwanych rozszerzeń), w tym RAR czy ISO. Tylko raz miałem problem z odczytem nieuszkodzonego pliku, choć nie jestem pewien czy na pewno ten plik był prawidłowo zapisany - mowa o pliku obrazu płyty ISO. 7-Zip wyświetlił komunikat, że nie potrafi odczytać nagłówka pliku, jednak plik i tak rozpakował się z powodzeniem. Jak widać, program jest niezawodny. Nie spotkałem się także z jakimś ograniczeniem wypakowywania plików RAR. Oczywiście plików RAR nie można tworzyć, a jedynie wypakowywać.

Jedną z ciekawszych opcji jest możliwość zaszyfrowania pliku algorytmem AES-256. Przy użyciu odpowiedniej długości i w miarę złożonego hasła jest praktycznie nie do złamania na dzień dzisiejszy, co z pewnością się przyda np. przy wysyłaniu pocztą e-mail bardzo ważnych i poufnych dokumentów. Program potrafi także łatwo podzielić automatycznie pliki na dane rozmiary plików. Przydatną opcją, której chyba WinRAR nie posiada lub nie posiadał, jest także możliwość dobrania opcji widocznych w menu kontekstowym przy kliknięciu prawym przyciskiem myszy na dowolny plik do rozpakowania lub spakowania - nie wiem jak Wy, ale ja nie korzystam np. z opcji "...i wyślij e-mailem". Również umieszczenie opcji typu "Wypakuj" w menu kontekstowym w podmenu "7-Zip" jest dobrym rozwiązaniem, gdyż zajmuje jedynie jedną pozycję wśród wielu innych. Tuż po przesiadce z WinRAR'a trochę mnie to denerwowało, lecz chwilę po tym zauważyłem plusy tego rozwiązania.

Osobiście brakuje mi w nim możliwości rozpakowywania plików CAB instalatorów InstallShield, bo zawsze chciałem podejrzeć tego typu pliki. WinRAR też nie dawał sobie z tym rady. Brakuje mi w nim także możliwości sprawdzenia sumy kontrolnej np. MD5 danego archiwum oraz trybu mniej zaawansowanego dla mniej doświadczonych użytkowników komputera.

7-Zip to program konieczny dla osób używających WinRAR'a i niezamierzających kupować licencji. 7-Zip w pełni zastąpi każdy inny archiwizator plików i będzie dobrze wykonywał swoją rolę.

Zalety:
- bardzo dobra obsługa większości formatów plików,
- dobra integracja z menu kontekstowym Windows,
- świetnie wykorzystuje komputery wielordzeniowe,
- dostępny również w wersji 64-bitowej,
- bardzo szybko się uruchamia i wykonuje operacje,
- jest w pełni darmowy, również dla celów komercyjnych,
- prosty i przejrzysty interfejs,
- dostępny na wielu platformach,
- nie ingeruje bardzo w system,
- posiada niemal wszystko to, co WinRAR.

Wady:
- słaba grafika w programie (ikony plików, przyciski),
- niektóre okna posiadają dużo nieużywanych opcji dla przeciętnych użytkowników,
- bardzo małe możliwości konfiguracji archiwów samorozpakowujących się,
- brak możliwości naprawy archiwum oraz tworzenia archiwum z danymi naprawczymi.

Mam nadzieję, że kogoś przekonałem do zmiany programu. :)

PS: Ciekawy jest rozwój programu. Autorzy "przeskoczyli" z wersji chyba 4.65 na 9.17. Przez bardzo długi czas wersja 4.65 była najnowszą wersją stabilną. Coś jak "numerkowanie" Google Chrome. ;)