reklama

Polscy dystrybutorzy OpenOffice przeciwko Open XML

Strona główna Aktualności

O autorze

Firmy OpenOffice Polska i Ux Systems - polscy dystrybutorzy pakietów biurowych OpenOffice - z niepokojem przyjęły informację, że proponowany przez dominującą na rynku oprogramowania firmę Microsoft, format zapisu danych Microsoft Office Open XML ma zostać w obecnym kształcie rozpatrywany jako standard ISO, w dodatku w tzw. trybie przyspieszonym.

Polskie firmy przypominają, że od pewnego czasu dostępny jest otwarty XML-owy standard ISO/IEC 26300:2006 o nazwie OpenDocument Format (ODF). Jest on efektem prac standaryzacyjnych firm i organizacji zrzeszonych w konsorcjum OASIS. Z formatu OpenDocument korzysta obecnie większość popularnych aplikacji biurowe (m.in. Corel WordPerfect, KOfice, OpenOffice.org, Sun StarOffice i Google Docs & Spreadsheets), z wyjątkiem Microsoft Office.

Microsoft przygotował wniosek o standaryzację własnego formatu Open XML poprzez organizację ECMA, mimo, iż od 5 lat firma ma możliwość włączenia się w rozwój standardu ODF. Wniosek ma być rozpatrywany w trybie przyspieszonym, czemu sprzeciwia się aż 19 narodowych organizacji członkowskich ISO z następujących krajów: Australia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Holandia, Indie, Japonia, Kanada, Kenia, Malezja, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Rumunia, Singapur, Szwecja, Węgry i Wielka Brytania.

Firmy OpenOffice Polska i Ux Systems w pełni zgadzają się z podnoszonymi zastrzeżeniami. Najważniejszy z nich to fakt pokrywania się zastosowań formatu Open XML ze standardem ISO - OpenDocument. Kolejny problem to zależność Open XML od patentów i ścisłe przywiązanie formatu do produktów jednej firmy, Open XML zawiera opcje specyficzne tylko dla MS Office i MS Windows. Mimo tego, wniosek Microsoftu będzie rozpatrywany w trybie przyspieszonym, bez poprawek. Firmy OpenOffice Polska i Ux Systems zaapelowały do Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (PKN) o wyrażenie przez Polskę sprzeciwu.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama