reklama

Polscy internauci obawiają się malware – 86% korzysta z antywirusa

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Tak długo, jak Windows będzie najpopularniejszym w Polsce systemem desktopowym, tak antywirusy pozostaną najpopularniejszą kategorią oprogramowania. Z przeprowadzonego przez firmę ARC Rynek i Opinia badania wynika, że mieszkańcy naszego kraju naprawdę obawiają się złośliwego oprogramowania, a zdecydowana większość robi co może, by się ustrzeć się zagrożenia. Robi co może – czyli zwykle instaluje Avasta.

Uczestnicy badania zrealizowanego poprzez ankietę online na reprezentatywnej grupie polskich internautów w grudniu 2016 roku odczuwają obawy, że szkodliwe oprogramowanie może działać na ich komputerach. Aż 34% przyznało, że podejrzewa, że ostatnio mogło dojść do takiej infekcji, 18% stwierdziło zaś, że trudno im powiedzieć.

Podejrzewający, że mogło dość do infekcji chętniej instalują program antywirusowy. Ogółem 86% ankietowanych korzystało z jakiegoś programu tego typu, jedynie 6% stwierdziło, że tego nie robi. Mężczyźni byli tu bardziej ostrożni (lub bardziej świadomi zagrożeń) – 90% z nich korzystało z antywirusów, w porównaniu do 82% kobiet.

To samo dotyczyło osób starszych: w grupach wiekowych 35-44 i 45-55 odsetek użytkowników antywirusów wyniósł 89%, dla porównania w grupie najmłodszej, 15-24% tylko 78% miało zainstalowany program ochronny, aż 16% stwierdziło, że z zabezpieczenia takiego nie korzysta. Zainteresowanie antywirusami jest też wprost proporcjonalne do wykształcenia: podczas gdy 83% osób z wykształceniem podstawowym deklarowało korzystanie z antywirusa, wśród osób z wykształceniem wyższym odsetek ten wyniósł już 90%.

Jeśli chodzi o wybory polskich internautów co do antywirusów, to zupełnie nas one nie zaskakują – wyniki ankiety dość dobrze pokrywają się z tym, co obserwujemy po zainteresowaniu użytkowników naszego portalu. Zdecydowanym liderem jest Avast, z którego korzysta 41% użytkowników, na należący obecnie do Avasta antywirus AVG wskazało 11%. Kolejne pozycje w rankingu przypadły antywirusom ESET (10%), McAfee (9%) i Kaspersky (7%). 5% korzysta z microsoftowego Windows Defendera, 4% z Nortona, a 3% z Aviry.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić