Polscy producenci oprogramowania na targach CeBIT 2008

Strona główna Aktualności

O autorze

Targów CeBIT nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Rozpoczynająca się dzisiaj, tegoroczna edycja choć nie potwierdza, że nasz kraj jest "kuźnią informatyków" to daje powody aby uważać, że jest coraz lepiej. Rozwiązań o szerokim zastosowaniu będzie co prawda tylko kilka ale sporo firm prezentować będzie unikalne technologie.

Najbardziej znanym polskim producentem oprogramowania, goszczącym podczas CeBITu 2008, będzie krakowski Comarch, który poprzez swoją niemiecką spółkę-córkę Comarch Software AG przedstawi systemy do zarządzania przedsiębiorstwem klasy ERP oraz aplikacje do elektronicznej wymiany dokumentów EDI. Warto zaznaczyć, że firma zainwestowała w tym roku w nową ekspozycję - nowy stand Comarchu ma przyciągać uwagę gości swoją niezwykłą konstrukcją, w której dominują dwie zaokrąglone belki unoszące się nad całą powierzchnią stoiska zajmującego w sumie 273 m2. Po siedmiu latach firma przeniosła się z hali nr 1 (która nie będzie w tym roku wykorzystywana) do hali nr 3. Comarch będzie obecny na panelach dyskusyjnych i zaprezentuje się podczas ERP-Forum CeBIT.

Niestety innych polskich producentów aplikacji o (stosunkowo) szerokim zastosowaniu można policzyć na palcach jednej ręki. Podczas CeBITu 2008 obecne będą jeszcze LSI Software - producent branżowego oprogramowania ERP dla sektorów sprzedaży detalicznej oraz gastronomiczno - hotelarskiego, MadKom - firma tworząca systemy do elektronicznego obiegu dokumentów dla administracji publicznej, a także AdRem Software - producent oprogramowania do zarządzania i monitorowania sieci oraz administrowania serwerami.

Dużo lepiej jest jeżeli chodzi o niszowe firmy prezentujące nie tyle klasyczne aplikacje, co opracowane przez siebie unikalne technologie. W tym gronie znajduje się m.in. IVO Software - producent znanego w Polsce syntezatora mowy IVONA, InteliWISE - twórca rozwiązań opartych na algorytmach tzw. Sztucznej Inteligencji, wykorzystywanych do obsługi użytkowników w Internecie, Fido Intelligence - producent systemów przetwarzających język naturalny, czyli takich które umożliwiają szybką komunikację człowieka z komputerem przy użyciu języka potocznego, i3D - firma tworząca rozwiązania w zakresie wirtualnej rzeczywistości czy IMAGIS - znany producent map cyfrowych oraz systemów nawigacyjnych. Zaprezentuje się także PWN ze swoim systemem tłumaczeń Translactica.

Pozostali wystawcy to głównie producenci i dystrybutorzy akcesoriów GSM i komputerowych. Mocną reprezentację mają także producenci szaf teleinformatycznych oraz zasilaczy awaryjnych. Pełną listę polskich firm można znaleźć na stronach targów. W sumie Polskę reprezentować będzie ponad 30 firm.

Tegoroczny CeBIT potrwa do 9 marca.

© dobreprogramy

Komentarze