Polscy wydawcy prasy wprowadzają w życie nowy antypiracki regulamin

Polscy wydawcy prasy wprowadzają w życie nowy antypiracki regulamin

Polscy wydawcy prasy wprowadzają w życie nowy antypiracki regulamin
13.01.2015 21:24, aktualizacja: 14.01.2015 11:40

Wczoraj, z inicjatywy Polskiej Agencji Prasowej, Izby Wydawców Polskich, Dziennika Gazeta Prawna, Parkietu, Pulsu Biznesu, Rzeczpospolitej, wydawcy Polskapresse oraz koncernu Media Regionalne, odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano nowy, uzgodniony przez te podmioty regulamin korzystania z artykułów prasowych.

Koncepcja stworzenia regulaminu, który porządkowałby prawa ochrony treści, to według inicjatorów wynik konieczności doprecyzowania zasad, według których można rozpowszechniać artykuły prasowe. Najważniejszą z pobudek jest jednak nasilająca się tendencja do bezprawnego powielania artykułów. Według materiałów prasowych regulamin ma pozytywnie wpłynąć na całość kwestii ochrony własności intelektualnej poprzez podwyższenie standardów i równowagi w branży, a zatem zwiększenia jej efektywności i profesjonalizmu.

Obraz

Media wymienione jako twórcy inicjatywy wprowadziły wspomniany regulamin. Najbardziej widoczną różnicą będzie polityka oznaczania artykułów znakami © i Ⓟ. Pierwszy z nich jest już oczywiście powszechnie wykorzystywany i oznacza zastrzeżenie praw i brak możliwości kopiowania treści bez zgody autora. Umieszczenie pod artykułem drugiego znaku ma informować, że artykuł może zostać wykorzystywany po uiszczeniu określonej przez twórcę opłaty.

Wprowadzenie regulaminu nie będzie miało żadnego znaczenia dla przeciętnego odbiorcy treści. Ma jedynie na celu kodyfikację zasad, według których treści wykorzystywać mogą inne media, które powołując się dotychczas m.in. na brak precedensów, nadużywały udostępniania artykułów, do których nie posiadały praw, niejednokrotnie publikując na swoich łamach skopiowane treści.

Pełna treść regulaminu jest dostępna na stronie internetowej Izby Wydawców Prasy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)