Polska Vista do pobrania z MSDN/TechNet

Strona główna Aktualności

O autorze

Nagłówek w zasadzie mówi już wszystko - polska wersja najnowszego systemu firmy Microsoft dostępna jest już do pobrania z witryn dla posiadaczy subskrybcji MSDN i TechNet. Dostępne są obrazy płyt CD i DVD z edycjami zarówno dla platform x86, jak i x64.

Ponieważ często przy okazji nowych wersji oprogramowania Microsoft pojawia się informacja o ich preferencyjnej dostępności we wspomnianych kanałach zanim trafią one w ręce zwykłych śmiertelników, kilka słów o programach MSDN i TechNet. Są to specjalne zestawy usług dla odpowiednio programistów (MSDN) oraz specjalistów IT (TechNet). W ramach rocznej opłaty abonamentowej posiadacze subskrybcji uzyskują dostęp do szeregu przywilejów - rozległej dokumentacji oraz szerokiej gamy usług wsparcia technicznego (od możliwości zgłoszenia kilku incydentów po preferencyjne traktowanie przez pracowników Microsoft na grupach dyskusyjnych), narzędzi oraz właśnie obszernego działu pobrań gdzie znajdują się indywidualne klucze i obrazy z niemal każdym produktem Microsoft w specjalnej licencji (w ramach TechNet są to wersje ewaluacyjne bez ograniczeń czasowych, w ramach MSDN licencja dopuszcza także tzw. użycie do celów komercyjnego tworzenia oprogramowania, a w kilku szczególnych przypadkach jak Office 2003 także ogólne zastosowania biznesowe).

W praktyce to właśnie dostęp do oprogramowania jest największym benefitem, większość pozostałych usług dostępna jest w zasadzie równie swobodnie dla użytkowników nie posiadających subskrybcji. O ile więc w przypadku pakietu MSDN mimo jego niemałej ceny (niecałe 5 tys. zł netto za wersję podstawową) jest to faktycznie bardzo atrakcyjna oferta dla programistów (fakt dostępności w tej cenie praktycznie całego środowiska umożliwiającego tworzenie i testowanie oprogramowania - od systemów, przez Visual Studio po Office i Project), o tyle w przypadku kosztującego w podstawowej wersji 349 USD TechNetu sensowność tego produktu przy założeniu że wersje ewaluacyjne większości oprogramowania serwerowego i tak dostępne są bez subskrybcji wydaje się znikoma.

© dobreprogramy
s