Polska Wikipedia przekroczyła 200 tys. haseł

Strona główna Aktualności

O autorze

Polska Wikipedia, wolna internetowa encyklopedia, 26 stycznia 2006 r. przekroczyła liczbę 200 tysięcy haseł. Obecnie polska edycja jest czwartą pod względem wielkości wersją językową Wikipedii. W klasyfikacji przewodzi Wikipedia angielska, która powoli zbliża się do miliona haseł. Wikipedia jest obecnie największą i najszybciej rozwijającą się encyklopedią na świecie.

Dwustutysięczny artykuł opisuje Siedlisko, wieś gminną w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim. Hasło powstało w ramach projektu mającego na celu opisanie w Wikipedii wszystkich polskich miejscowości. Jest to jedno z ponad 40 tysięcy stworzonych automatycznie haseł, zawierających podstawowe informacje o położeniu tych miejscowości, które są zalążkiem unikalnego w skali polskiego internetu zasobu. Twórcy projektu zachęcają użytkowników do poszerzania dostępnych w Wikipedii informacji o miastach i wsiach o ich historię i inne związane z nimi fakty i ciekawostki, a także do ilustrowania ich zdjęciami.

Od września 2005 r. liczba artykułów w polskiej Wikipedii wzrosła dwukrotnie, dzięki czemu stała się ona największą pod względem liczby haseł encyklopedią w języku polskim, przed nową encyklopedią powszechną PWN z lat 2000-2005 (140 tys. haseł) oraz internetową encyklopedią WIEM (125 tys. haseł). Wiele z tematów, które można znaleźć w tradycyjnych encyklopediach nadal czeka jednak na opisanie, ulepszenie bądź rozszerzenie.

15 listopada 2005 r. odbyła się rejestracja stowarzyszenia Wikimedia Polska, polskiego partnera międzynarodowej Fundacji Wikimedia. Stowarzyszenie, oprócz polskich projektów, wzięło pod swoje skrzydła również Wikipedię w języku kaszubskim. W planach jest również uruchomienie pisanej gwarą śląskiej wersji encyklopedii.

Polską Wikipedię założyli 26 września 2001 r. Paweł T. Jochym i Krzysztof Jasiutowicz. Jej treść jest w całości dostępna na wolnej licencji GNU FDL, dzięki czemu może ona być dowolnie rozpowszechniana oraz modyfikowana, przy zachowaniu warunków oryginalnej licencji. Twórcą Wikipedii może zostać każdy, kto tylko ma dostęp do Internetu - nie jest wymagana nawet rejestracja, wystarczy trochę wiedzy i chęć pomocy. Nazwa Wikipedia wywodzi się od hawajskiego słowa wiki, które oznacza w tym języku szybko - główną zaletą Wikipedii jest właśnie szybkość w aktualizowaniu nowych, encyklopedycznych informacji.

Oprócz otwartości i szybkości jedną z największych zalet Wikipedii jest neutralny punkt widzenia, dzięki któremu materiały w niej zamieszczone są z założenia pozbawione odautorskich komentarzy. W przypadku jakichkolwiek kontrowersji Wikipedyści dążą do osiągnięcia konsensusu i dokładnego reprezentowania poglądów wszystkich stron sporu.

© dobreprogramy
s