Polska alternatywa dla Google Maps

Strona główna Aktualności

O autorze

Projekt GEOPORTAL.GOV.PL jest przedsięwzięciem wykorzystującym najnowsze zdobycze z dziedziny informatyki i telekomunikacji w celu powszechnego udostępnienia szeroko rozumianej informacji przestrzennej przez Internet.

Geoportal oferuje najbardziej aktualne, dostępne mapy satelitarne i lotnicze Polski, pochodzące z zasobu Państwowego Zasobu Geodezji i Kartografii. Każdy zainteresowany tym przedsięwzięciem może uzyskać dostęp do systemu za pośrednictwem swojej przeglądarki internetowej.

Całość nie jest jeszcze dopracowana. W niektórym miejscach pojawiają się białe plamy, które są prawdopodobnie wynikiem cenzury obiektów wojskowych. Do tego dochodzi jeszcze mało intuicyjny interfejs. Chyba każdy rozpoczynający przygodę z tym systemem będzie miał problem z włączeniem mapy. Aby tego dokonać należy kliknąć w mało widoczny link "Kliknij by zobaczyć wybraną mapę".

W porównaniu z usługą oferowaną przez firmę Google interfejs Geoportalu jest jeszcze nie dopracowany. Natomiast cieszy fakt, iż jakość niektórych zdjęć w naszym rodzimym projekcie jest dużo lepsza.

Geoportal posiada dużą liczbę fotografii obejmującą około 85 % całego kraju. Spora ich ilość jest w kolorze czarno-białym, ale są też dostępne kolorowe. W systemie mamy również możliwość oglądania map ukształtowania terenu. Miejmy nadzieję, że projekt będzie się dynamicznie rozwijał.

© dobreprogramy
s