Polska mówi NIE patentom

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak się dowiedziała Rzeczpospolita, nasz kraj rozpoczął batalię w Parlamencie Europejskim o zmianę zaakceptowanej już wstępnie unijnej dyrektywy, dotyczącej wprowadzenia patentów na oprogramowanie komputerowe.

Jak poinformował Włodzimierz Marciński, wiceminiester nauki i informatyzacji: "Jesteśmy przeciwni patentom na programy komputerowe" Namawiał polskich deputowanych na wniesienie do proponowanej dyrektywy unijnej poprawek, które uniemożliwiłyby wprowadzenie takich patentów. Akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o ponowne rozpatrzenie dyrektywy rozpoczął już w Parlamencie Europejskim były premier RP, eurodeputowany Jerzy Buzek.

Według wielu specjalistów, dyrektywa dotycząca zdolności patentowej wynalazków realizowanych za pomocą komputera może wprowadzić obowiązek patentów dla oprogramowania. Według Marcińskiego, obecny tekst jest dziurawy. Polska chce by Parlament wprowadził odpowiednie poprawki, które wykluczą patentowanie oprogramowania.

Jak przyznaje dalej wiceminister, patenty na programy komputerowe nie są w naszym interesie. Zablokowałyby inwencję polskich twórców oprogramowania, którzy są uznani na europejskim rynku. Polska obawia się, że po wprowadzeniu patentów wielkie koncerny stać byłoby na opłacenie ochrony stosowanych rozwiązań komputerowych, których potem polscy programiści nie mogliby kupić, żeby tworzyć następne programy.

Szerzej na ten temat przeczytać można tutaj

© dobreprogramy
s