Polska prokuratura z jednostkami zwalczającymi przestępczość w Sieci

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Wczoraj informowaliśmy o kradzieży danych z serwisu Zbiornik.com, który może skończyć się problemami dla wielu jego użytkowników, a dziś zapowiedziane zostały istotne zmiany w zwalczanie przestępczości w Sieci. Prokuratura chce powiem utworzyć w tym celu specjalne jednostki.

Jak informuje Zaufana Trzecia Strona, podczas dzisiejszej konferencji CYBERSEC organizowanej w ramach Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa, zapowiedziano podjęcie stanowczych kroków, które mają zapewnić prokuraturze narzędzia pozwalające na skuteczne ściganie cyberprzestępców, a konkretniej wiedzę.

W praktyce ma to oznaczać powołanie czy wykwalifikowanie prokuratorów, dla których korzystanie z Sieci i znajomość metod wykorzystywanych przez internetowych przestępców, nie jest niewiadomą. Fundamentem ich działania ma być zatem wiedza, co zapewne będzie polegać na licznych szkoleniach i tworzeniu w strukturach krajowej prokuratury zespołów, których kompetencje pozwolą na skuteczne karanie przestępstw popełnionych w Sieci.

Problemem w wielu przypadkach były bowiem właśnie kompetencje, które często nie miały wiele wspólnego z realiami drugiej dekady XXI wieku. Nawet w przypadku skutecznej pracy operacyjnej policji, zdarzały się bowiem przypadki, w których przestępcy unikali kary w związku z brakiem wysunięcia adekwatnych zarzutów.

O planach podczas konferencji poinformował Bogdan Święczkowski, który pełni obowiązki prokuratora krajowego i pierwszego zastępcy prokuratora generalnego. Nie udostępnił on jednak żadnych szczegółów dotyczących terminu realizacji tych koncepcji.

Na dodatkowe informacje przyjdzie zatem poczekać i pozostawać w nadziei, że działania prokuratury będą wymierzone w faktycznych przestępców, a nie skupią się na udoskonalaniu narzędzi inwigilacji stosowanej wobec przeciętnych polskich internautów.

© dobreprogramy