Polska szóstym spamerem świata

Strona główna Aktualności

O autorze

Niezbyt przychylny naszemu krajowi jest najnowszy raport firmy Sophos, który przedstawia kraje najbardziej "zasłużone" dla ogólnoświatowego spamu.

Raport dotyczy okresu od kwietnia do czerwca tego roku. Jak zwykle ranking otwierają Stany Zjednoczone, pochodziło stamtąd 15,6% wszystkich niechcianych wiadomości wysłanych w badanym okresie na całym świecie. Drugie miejsce należy do Brazylii (11,1%). Na trzecim miejscu znalazła się Turcja, ale wynik jest już jednocyfrowy - 5,2%. Niestety, Polska w tej edycji rankingu znalazła się na wysokim, szóstym miejscu z wynikiem 4,2%, tuż za Indiami i Koreą Południową.

W poprzedniej edycji ledwo mieściliśmy się w pierwszej dziesiątce największych spamerów (choć z drugiej strony, kiedyś udało nam się zająć nawet trzecie miejsce). Aktualnie mniej spamu od nas wysyłają na przykład niegdyś takie tuzy cyberkryminalnych rankingów jak Chiny, Rosja czy Wietnam. Pikanterii wynikom rankingu dodaje fakt, że Polska była krajem, gdzie odsetek spamu wzrósł najbardziej spośród wszystkich państw ujętych w badaniu.

Wysoki wynik Polski jest niepokojącym sygnałem, że w naszym kraju nadal nie dba się dostatecznie o bezpieczeństwo systemów komputerowych - i to nie tylko w dużych instytucjach, ale także w domach. Spora ilość spamu jest bowiem wysyłana z zaatakowanych przez botnetowe trojany komputerów należących do najczęściej zupełnie nieświadomych, domowych użytkowników.

© dobreprogramy