reklama

Polska trzecim spamerem świata

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Sophos, opublikowała raport dotyczący 12 największych spamerów w pierwszym kwartale 2007 roku. Eksperci z SophosLabs skanowali spam e-mail łapany na całym świecie w tzw. "spam traps".

Na tej podstawie utworzono statystyki, z których wynika, że pierwsze miejsce zajmuje USA z wskaźnikiem 19.8% udziału w całości wysyłanego spamu. Niespodzianką jest Polska - zajmująca trzecią pozycję oraz Indie - pierwszy raz ujęte w "dwunastce". Według Sophos, spam wzrósł o 4.2 % w porównaniu do analogicznego okresu w 2006 roku. Lista 12 państw "produkujących" najwięcej spamu wygląda następująca: USA (19,8%), Chiny (7,5%), Polska (7,4%), Korea Płd (7%), Włochy (5%), Francja (4,1%), Niemcy (3,7%), Hiszpania (3,5%), Brazylia (3,1%), Rosja (3%), Indie (2,8%), Tajwan (2,5%).

USA bardzo odstaje od grupy, powiedział Carole Theriault, starszy konsultant bezpieczeństwa w Sophos. Chiny, które zawsze dorównywały USA, dramatycznie spadły w tym kwartale. Polska, z drugiej strony, wysyła coraz więcej spamu i znalazła się w trzeciej pozycji. Fakt, że Polska jest niewątpliwie mniejszym krajem niż Rosja, Indie Chiny czy USA, sugeruje, że Polacy powinni bliżej przyjrzeć się bezpieczeństwu swoich komputerów. Polskie władze powinny edukować użytkowników w kwestii odpowiedzialności za swoje komputery.

Pomiędzy styczniem a marcem 2006 roku, Polska wysłała jedynie 3,8% spamu, czyli połowę tego, co w tym roku. USA jest na pierwszym miejscu, ale znacznie zredukowała swój procentowy udział na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama