Polska zna się na IT, ale nie na biznesie IT

Strona główna Aktualności

O autorze

Polska wydaje mistrzów informatyki, ale w światowym biznesie IT ma problem z wyrobieniem sobie silnej marki. A czasu na to jest coraz mniej, bo za kilka lat zachodni rynek zaleją tańsi informatycy z Chin i Indii - pisze Gazeta.pl

Co roku młodzi polscy informatycy zwyciężają w prestiżowych światowych konkursach. Można odnieść wrażenie, że jesteśmy informatyczną potęgą. W sensie intelektualnym - pewnie tak. W sensie ekonomicznym - wprost przeciwnie. Wartość eksportu oprogramowania z Polski wynosiła w 2002 r. około 400 mln zł, w ub.r. według szacunków magazynu "Computerworld" około 650 mln zł. Nawet jeśli liczby te są niedoszacowane (brak w pełni miarodajnych danych), to jak na kraj tej wielkości są to kwoty marginalne.

Sami menedżerowie polskich firm IT potrafią z autoironią skonstatować, że więcej jest wart eksport żarówek i lamp. W odróżnieniu od np. Finlandii z jej Nokią Polska nie ma też żadnej powszechnie znanej w świecie firmy kojarzonej z high-tech. W rankingach konkurencyjności technologicznej lądujemy na samym końcu.

Więcej na ten temat można przeczytać w dającym do myślenia artykule Polska zna się na IT, ale nie na biznesie IT, opublikowanym na łamach portalu Gazeta.pl, do którego lektury zachęcamy.

© dobreprogramy
s