Polski OpenOffice firmy UX Systems w vortalu

Strona główna Aktualności

O autorze

Ponieważ od premiery przełomowej wersji 1.1 bezpłatnego pakietu biurowego OpenOffice.org minęło już bardzo dużo czasu, a w dalszym ciągu nie możemy się doczekać oficjalnej polskiej wersji językowej, zgodnie z sugestiami czytelników umieściliśmy w vortalu opis rodzimej kompilacji firmy UX Systems z polskim interfejsem językowym (pisaliśmy o niej w październiku).

OpenOffice jest w pełni darmowym pakietem biurowym rozpowszechnianym na zasadach Open Source. Jest to w zasadzie jedyny liczący się (obok płatnego pakietu StarOffice) konkurent MS Office. W skład pakietu wchodzą niezależne aplikacje: procesor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, program graficzny Draw, a także program do tworzenia prezentacji Impress. Od wersji 1.1 umożliwia m. in.: eksport do PDF, zawiera również ulepszone filtry formatów MS Office jak również wsparcie dla dokumentów MS Office 2003 (XML).

OpenOffice jak każde oprogramowanie z otwartym kodem źródłowym (Open Source) może istnieć w kilku różnych odmianach (kompilacjach). W przypadku bardziej popularnego oprogramowania, jakim niewątpliwie jest OpenOffice, takich odmian obok oficjalnej wersji może być nawet kilkadziesiąt. Jednak zgodnie z ideą vortalu przyjęliśmy zasadę, że będziemy umieszczać w nim tylko oficjalne wersje programów aby nie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania. Wyszliśmy z założenia, że osoby zainteresowane innymi kompilacjami na pewno do nich dotrą w własnym zakresie. Kłopotliwa sprawa jest w wypadku OpenOffice 1.1. Ta wersja jest naprawdę swoistym przełomem, poprawiono szybkość i stabilność działania, a sam pakiet zawiera wiele długo oczekiwanych funkcji m.in. możliwość eksportu dokumentów do formatu PDF. W związku z wieloma pytaniami czytelników na temat polskiej wersji tego pakietu postanowiliśmy umieścić w vortalu kompilację firmy UX Systems.

Edycja OpenOffice kompilowana przez gliwicką firmę UX Systems różni się od OpenOffice.org przede wszystkim polskim interfejsem językowym, zintegrowanym polskim słownikiem, działającym autopilotem, zweryfikowanymi i poprawionymi tłumaczeniami oraz dziesiątkami pomniejszych poprawek. OpenOffice UX jest bezpłatny ale występuje także w komercyjnej odmianie wraz z podręcznikiem użytkownika i bezpłatną pomocą techniczną.

Bylibyśmy nieuczciwi gdyśmy w tym miejscu nie poinformowali też o drugiej polskiej odmianie OpenOffice. Jest nim (niestety wyłącznie komercyjny) OpenOfficePL firmy OpenOffice Sp. z o.o. . Pakiet tej firmy można nabyć w sieci sprzedaży firmy.

OpenOffice UX 1.1.0-4 PL znajdziecie w dziale PROGRAMY -> Biuro -> Pakiety biurowe

© dobreprogramy
s