Polski oddział Microsoft podsumowuje 2005 rok

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft zwiększył swoje obroty w Polsce za rok 2005 o niemal 20 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Firma zanotowała wzrost sprzedaży we wszystkich grupach produktowych.

Miniony rok był dla nas bardzo udany. Firma rozwija się dynamicznie, oferujemy nowe miejsca pracy - zwiększyliśmy zatrudnienie o 20 proc. Nasze wyniki w pewnym stopniu odzwierciedlają pozytywne zmiany na polskim rynku informatycznym. Dostrzegamy coraz większe zainteresowanie nowoczesnymi technologiami informatycznymi wpływającymi na wzrost efektywności wykorzystujących je przedsiębiorstw - powiedział Marek Roter, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.

Największy sukces firma odnotowała w sprzedaży Microsoft Small Business Server, która wzrosła o 57 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. W obszarze całej grupy serwerowej i narzędzi programistycznych Microsoft osiągnął o 35 proc. wyższy wynik w porównaniu z rokiem ubiegłym, a sprzedaż samego SQL Server wzrosła o ponad 50 proc. Równie dobrze prezentują się wyniki grupy Information Worker, odpowiedzialnej za promocję i sprzedaż w Polsce produktów z rodziny Microsoft Office, gdzie odnotowano 33 proc. wzrost liczby sprzedanych licencji. Również przychody grupy produktowej Microsoft Dynamics, do niedawna znanej pod nazwą Microsoft Business Solutions, oferującej rozwiązania klasy ERP i CRM dla małych i średnich firm, zwiększyły się o 27 proc.

Jak podkreśla producent, w oficjalnym komunikacie prasowym, firma prowadzi również szeroko zakrojoną działalność edukacyjną i społeczną. W maju 2005 r. firma zainaugurowała działalność Forum Edukacji Microsoft, w ramach którego prowadzonych jest szereg lokalnych i ogólnopolskich projektów. Wśród nich są m.in. "Partnerstwo dla Przyszłości", wieloletni program edukacyjny mający na celu upowszechnianie korzystania z nowoczesnych i legalnych rozwiązań informatycznych w polskich szkołach. Firma Microsoft bezpłatnie przekazała do tej pory ponad 20 tys. licencji na użytkowanie systemu operacyjnego Microsoft Windows. W ubiegłym roku, we współpracy z pedagogami, opracowane zostały multimedialne materiały do nauczania algorytmiki i programowania na poziomie licealnym. Skorzystało z nich już ponad 10 tys. uczniów.

W ramach Forum Edukacji Microsoft realizowane są także dwa kolejne projekty, które zostały zainicjowane w roku 2005. Pierwszy z nich to Centrum Edukacji i Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych, prowadzone przez warszawską Fundację Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo. W ramach projektu przeszkolono do tej pory już blisko 400 osób. Drugi z ubiegłorocznych grantów został przyznany Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce na projekt edukacyjny na rzecz podopiecznych SOS-u z 3 wiosek na Lubelszczyźnie, a także lokalnej społeczności. Istotą projektu jest przekształcenie świetlic komputerowych w dostosowane do potrzeb szkoleniowych społeczne pracownie informatyczne. Pracownie są już wyposażone w sprzęt i oprogramowanie, a w marcu br. rozpoczną się szkolenia.

Cieszy mnie, że dobre wyniki, jakie zanotowaliśmy w 2005 r. pozwolą na rozszerzenie prowadzonych przez nas działań społeczno-edukacyjnych i jeszcze efektywniejsze dotarcie z nimi do ludzi, którzy najbardziej tego potrzebują - powiedział Marek Roter.

Rok 2006 będzie dla Microsoft bardzo ważny. Na rynku pojawią się nowe edycje kluczowych produktów firmy - systemu operacyjnego Windows Vista oraz platformy do obiegu dokumentów i pracy grupowej Microsoft Office System w skład którego wejdzie nowa wersja pakietu biurowego Microsoft Office 12.

© dobreprogramy
s