Polski pomysł na ograniczenie piractwa

Strona główna Aktualności

O autorze

Grupa polskich wynalazców ogłosiła opracowanie nowej technologii, która ma ograniczyć piractwo komputerowe. Innowacyjność pomysłu nazwanego Alan Technology polega na tym, że nie odbiera on użytkownikowi możliwości wykonania kopii zapasowej chronionego programu, ale będzie ona działać tylko na komputerze użytkownika.

Idea opiera się na unikalności rozmiarów nośników danych. Użytkownik, który chce uzyskać chronione oprogramowanie, przesyła do producenta dokładny rozmiar nośnika (może nim być dysk twardy, płyta CD-R, pendrive i inne). Producent na podstawie tych danych w połączeniu z rozmiarem aplikacji szyfruje ją w taki sposób, aby rozszyfrowanie było możliwe tylko na maszynie z danym nośnikiem. Po pomyślnym rozszyfrowaniu na komputerze klienta możliwe jest wykonanie legalnej kopii zapasowej.

W przypadku dostarczania oprogramowania na płytach CD, można zastosować nośniki o nietypowym rozmiarze, w takim przypadku idealna kopia wykonana na CD o rozmiarach nawet niewiele się różniących nie będzie poprawnie działać. Technologia jest bardzo elastyczna, twórcy twierdzą, że można jej użyć także w zabezpieczeniach sprzętowych, w urządzeniach takich jak bankomaty, karty inteligentne, elektroniczne zamki i karty SIM.

Twórcy czekają właśnie na zatwierdzenie patentu, więcej informacji o nowym pomyśle na przeciwdziałanie piractwu na stronie firmy.

© dobreprogramy
s