Pomysł na zatrzymanie piractwa internetowego

Strona główna Aktualności

O autorze

Założona w roku 1981 sieć PAN Network - pierwsza na świecie świadcząca usługi online dla branży muzycznej - zaprezentowała możliwości nowego systemu detekcji i zabezpieczania przed nielegalną wymiana plików muzycznych i wideo.

Podstawę nowego systemy stanowi opatentowana przez PAN Network technologia "Cyfrowego odcisku palca". W odróżnieniu od wcześniej proponowanych metod ochrony, m.in. znaku wodnego, cyfrowej certyfikacji czy szyfrowania, rozwiązanie to nie dokonuje zmian plików medialnych i nie wprowadza zniekształceń podczas odtwarzania.

Zabezpieczenie to może być instalowane na dowolnej stronie internetowej, a jego działanie pozostaje "przezroczyste" i niezauważalne. Może służyć do zabezpieczania wszystkich typów plików medialnych, m. in. MP3, RA, WMA. System podczas pobierania pliku podlegającego ochronie tworzy unikalny, niewidoczny odcisk palca użytkownika, który następnie pozwala śledzić dalsze losy pobranych materiałów. Dzięki temu można kontrolować, czy plik nie został udostępniony do nieautoryzowanego kopiowania. W rzeczywistości detekcja nieautoryzowanych plików jest realizowana przez specjalne dedykowane komputery, które nieustannie przeszukują Internet w poszukiwaniu plików z odciskiem. W przypadku wykrycia nieautoryzowanego źródła takiego plików, system będzie automatycznie powiadamiał o tym fakcie posiadaczy praw autorskich.

Źródło: 4D

© dobreprogramy
s