reklama

Popfly - aplikacje internetowe dla mas?

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Microsoft opublikował pierwszą, wczesną wersję alpha swojego nowego pomysłu, który z założenia ma umożliwić każdemu użytkownikowi Internetu stworzenie swojej własnej aplikacji czy dynamicznych stron internetowych - i to bez wymagań co do wiedzy programistycznej. Popfly składa się z dwóch części: Popfly Creator to narzędzie pozwalające tworzyć aplikację przez składanie jej z przygotowanych bloków ("klocków"), zaś Popfly Space to miejsce, gdzie zbudowaną aplikację można udostępniać innym.

Popfly sporo łączy z Visual Studio Express - oba te rozwiązania są darmowe, oba pozwalają na tworzenie aplikacji internetowych. Różnica polega na tym, że korzystając z Visual Studio trzeba nauczyć się programować, w Popfly to nie jest potrzebne. Wystarczy sam pomysł - można na przykład dodać na swojej stronie blok wyświetlający film z YouTube, zdjęcia z serwisu Flickr i do tego newsy z bloga prowadzonego na Live Spaces oraz dowolnego innego kanału RSS. Microsoft zapowiada, że zamierza na początek przygotować 40 bloków zawartości, ale najbardziej liczy w tej kwestii na społeczność. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników przygotowany zostanie także Popfly Explorer - plugin do Visual Studio pozwalający na głębszą edycję projektów.

Pod maską Popfly Microsoft umieścił silnik Silverlight 1.0 - niezależną od przeglądarki i systemu platformę do wyświetlania zaawansowanej zawartości graficznej (pisaliśmy o tym nieco szerzej w kwietniu). Materiałem scalającym wszystkie elementy jest JavaScript, w tym także ASP.NET AJAX.

Na razie Popfly dostępny jest w testach tylko na zaproszenie - niemniej każdy może spróbować o nie wystąpić (jeśli ma się znajomego w programie) po zalogowaniu się przy pomocy Windows Live ID na stronie domowej projektu. Można tam również znaleźć sporo informacji na temat tego rozwiązania, a także kilka screenów. Jest też opcja wpisania na listę oczekujących, co zagwarantuje otrzymanie powiadomienia, gdy tylko będzie można przetestować Popfly.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama