Poprawione Wine

Strona główna Aktualności

O autorze

Właśnie ukazała się nowa wersja Wine, programu umożliwiającego uruchamianie pod Linuksem wielu windowsowych programów i gier.

Do najważniejszych zmian należy poprawa obsługi technologii Direct3D i lepsza wydajność, co z pewnością ucieszy miłośników gier. Prócz tego, programiści skupili się nad poprawieniem zarządzania pamięcią, obsługi systemów 64-bitowych i innymi drobnymi błędami. Szczegółowe informacje na temat nowej wersji dostępne są na stronie twórców

Tymczasem, projektowi Wine rośnie ciekawa konkurencja. Jest nią Alky, działające na nieco innej zasadzie. Idea Wine polega na serwerze, który pośredniczy w komunikacji pomiędzy windowsową aplikacją a systemem operacyjnym, zaś Alky opiera się na pomyśle modyfikowania plików programu tak, aby mógł się on niezależnie wykonać. Daje to znaczny zysk wydajności, a także zdejmuje z użytkowników konieczność instalowania narzędzi - dostaną oni program, który bez dodatkowych zabiegów będzie działać na ich systemie. Aktualnie Alky jest w fazie konceptualnej, niedostępne są jeszcze żadne działające wersje testowe.

© dobreprogramy
s