Poprawka do Visty przyspieszająca kopiowanie przez sieć

Strona główna Aktualności

O autorze

Temat kopiowania plików między komputerami przy wykorzystaniu sieci lokalnej i udziałów Windows jest stary jak... Windows. No, może nie do końca - upowszechnienie się na szeroką skalę sieci lokalnych, nie tylko w instytucjach ale i domach, to dopiero znak ostatnich czasów. Niemniej, nie od dziś jednak wiadomo, że Windows z kopiowaniem plików przez sieć radzi sobie delikatnie mówiąc niezbyt dobrze. Każdy, kto spróbował przy pomocy podstawowych mechanizmów Windows przenieść między komputerami kilka większych plików z pewnością zastanowił się, dlaczego mimo posiadania łącza pozwalającego na transfer rzędu 54 mbitów (wifi), 100 mbitów (fast ethernet) czy 1000 mbitów (gigabit ethernet), z możliwości tych wykorzystywany jest mały procent, a dane faktycznie przesyłają się wielokrotnie wolnej niż fizyczne możliwości nośnika.

Odpowiedzialny za taki stan rzeczy jest protokół SMB wykorzystywany do przenoszenia plików między udziałami sieciowymi i mapowanymi na nie dyskami. Jego fatalna implementacja w Windows XP oraz Windows Server 2003 powoduje, że sprawność operacji kopiowania plików poprzez sieć może w pewnych warunkach być na poziomie - to nie żart - 2-3%. To, co w przypadku każdego innego produktu z gwarancją producenta powinno być uznane za fatalną niedoróbkę będącą bezsporną podstawą do jego naprawy, wymiany lub zwrotu, w przypadku wykorzystywanego nadal na masową skalę Windows XP może być jedynie powodem frustracji bezsilnych użytkowników.

Microsoft zdecydował się poprawić ten problem w nowej wersji protokołu SMB 2.0. Mogą się nim jednak cieszyć wyłącznie użytkownicy Windows Vista oraz Windows Server 2008. Oddając sprawiedliwość producentowi, poprawki okazały się naprawdę znaczące. Operacje przenoszenia plików przez sieć w nowej generacji systemów Windows wykonywane są - to znów nie żart - do 45 razy szybciej. Szkoda tylko, że Microsoft przedstawia to wyłącznie w kontekście kluczowych atutów Visty/2008 - to zwykły policzek dla milionów klientów.

Okazuje się jednak, że nawet nowe SMB 2.0 nie rozwiązuje problemu całkowicie. Warto sprawdzić (choćby przy pomocy Menadżera Zadań) zajętość łącza podczas operacji kopiowania plików między dwoma Vistami. Wynik okaże się znacząco lepszy niż w przypadku Windows XP, niemniej nadal pozostawia jeszcze trochę do życzenia.

W grubo ponad rok od premiery Visty dostrzegł to w końcu także i Microsoft, który wydał właśnie na stronach wsparcia technicznego biuletyn bazy wiedzy opisujący problemy z wydajnością kopiowania dużych plików w szybkich sieciach lokalnych - częsty scenariusz choćby w domach, gdy między komputerami przenosi się duże pliki multimedialne. Biuletyn potwierdza, że między innymi ze względu na mechanizm optymalizacji ramek TCP operacje takie mogą wykonywać się poniżej możliwości oferowanych przez szybkie nośniki - jak fast lub gigabit ethernet.

Biuletyn informuje o dostępności aktualizacji dla Windows Vista oraz Windows Server 2008, które póki co można uzyskać kontaktując się z działem pomocy technicznej Microsoft. Pozostaje mieć nadzieję, że - jak to w podobnych przypadkach bywa - aktualizacji lada moment dostępna będzie bardziej publicznie bez takich utrudnień.

© dobreprogramy