reklama

Poprawki dla domowej Visty tylko przez 5 lat

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Microsoft zaktualizował swoją politykę wsparcia systemu operacyjnego Windows. Dotychczas klasycznym schematem był plan "5+5", czyli pięcioletni okres wsparcia podstawowego, bezpłatnego dla wszystkich oraz pięcioletni okres płatnego wsparcia rozszerzonego (krytyczne poprawki zabezpieczeń są jednak wtedy bezpłatne dla każdego). Taki model był stosowany w przypadku Windows XP.

Windows Vista zmienia to podejście. Tutaj wsparcie "5+5" otrzymają jedynie edycje skierowane dla firm, czyli Business oraz Enterprise. Pozostałe edycje, czyli Home Basic, Home Premium oraz Ultimate będą wspierane tylko w okresie podstawowym. Oznacza to, że jakiekolwiek poprawki przestaną ukazywać się w Windows Update już w kwietniu 2012 roku. Potwierdzenie tego znaleźć można na oficjalnej stronie wsparcia technicznego. Klienci edycji biznesowych zaś będą mogli korzystać z poprawek do kwietnia 2017 (co również można przeczytać na stronie wsparcia).

Być może Microsoft jest pewien, że uda mu się szybko wydać kolejną wersję Windows, która zastąpi w domach Vistę. W każdym razie ruch ten może dziwić, w końcu niedawno korporacja dodatkowo rozszerzyła okres wsparcia dla użytkowników Windows XP Home Edition i Media Center, czyli edycji typowo domowych. W związku z tym data zakończenia wsparcia dla tego systemu to rok 2014 - paradoksalnie zatem może okazać się, że wsparcie dla nowszego systemu zakończy się przed końcem wsparcia dla starszego XP...

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić