Popularność przeglądarek, przekłamania?

Strona główna Aktualności

O autorze

Podobno obecne wyniki popularności Firefoxa są nieco przesadzone. Uważają tak przynajmniej przedstawiciele konkurenta z Norwegii, Opera Software. Dyrektor naczelny firmy stwierdził, że sztucznie podniesione wyniki osiągnięte przez Firefox to efekt zastosowanych w nich rozwiązań, w tym technologii zwanej "link prefetching". To mechanizm z Firefoxa 1.0 pozwalający na pobranie do pamięci podręcznej elementów stron, które użytkownik może odwiedzić najprawdopodobniej w najbliższej przyszłości. Technologia jest wpierana przez Google, a podczas wyszukiwania, przeglądarka ładuje do pamięci elementy ze stron wyszukanych na pierwszych miejscach.

Według ostatnich badań udział rynkowy Firefoxa to 8,7 proc., a Opery to około 1 proc. Udział lidera rynku, Internet Explorera sięga 86,6 proc. (dane OneStat.com). Przedstawiciele Opery twierdzą, że udział Opery jest większy, a stosowany przez przeglądarkę system ładowania danych do pamięci podręcznej jest efektywniejszy od tego z Firefoxa. Dodatkowo na niekorzyść Opery wpływa fakt, że standardowo jest ona ustawiona na rozpoznawanie przez system jako Internet Explorer, wspomina ZDNet.

Według przedstawicieli Opery obecnie na świecie jest około 10-15 mln użytkowników tej przeglądarki, a program jest pobierany około 2-3 mln razy w miesiącu. Dodatkowo, program dostępny jest dla posiadaczy telefonów komórkowych.

Specjaliści komentujący stanowisko Opery podkreślają, że tak jak do wyników Firefoxa, do liczb prezentowanych przez Operę trzeba podchodzić z ostrożnością. Liczba pobrań przeglądarki nie mówi nam bowiem ile osób tak naprawdę wykorzystuje dany program.

© dobreprogramy
s