Poradnik zakupowy Commodore 64

Kupując poczciwego Commodorka, łatwo przepłacić, lub trafić na Allegrowych Januszy biznesu, próbujących sprzedać wam zajechane egzemplarze po zawyżonych cenach. Dlatego zdecydowałem się na stworzenie tego poradnika zakupowego. Oto ranking najlepszych modeli C64 (Z perepektywy pasjonata)

Czego unikać?

Polecam trzymać się z dała od modelu Commodore 64 Games System (GS). Ta nieudana próba przerobienia Commodorka na konsolę jest mało kompatybilna, rzadka, oraz bardzo przepłacona. Gry można wczytywać tylko z kartridży, a sam komputer nie posiada klawiatury.

Ceny w zakresie 500-1700 zł, choć polecam trzymać się z dala od tej mutacji hardwareowej

3) C64C

Prawdopodobnie najpopularniejszy model w naszym kraju (Nawet ja mam jeden), biały komputer przypominający C128 podbił serca Polaków dzięki swojej dużej dostępności na wszelakich giełdach, oraz cenie(Kosztował ok. 3 razy mniej niż Amiga 500). Występowały dwie wersje tego komputera, wcześniejsze (bardziej poszukiwane) były skręcane na śruby, natomiast późniejsze (do których z jakiegoś dziwnego powodu bardziej mnie ciągnie) trzymały się na zatrzaskach

Ceny w zakresie 50-300zł

2) Oryginalny C64 „Chlebak”

Pierwszy model „sześćdziesiątkiczwórki” jest na polskim rynku dość poszukiwanym egzemplarzem. Komputerek ten jest prawdopodobnie definicją „Mikrokomputera domowego” należy zaznaczyć że model ten nie był oficjalnie sprzedawany w Polsce, przez co wszystkie egzemplarze pochodzą z zagranicy. 

UWAGA: ZE WZGLĘDU NA RÓŻNICE W OBUDOWIE, OVERLAYE NA KLAWIATURĘ CHLEBAKA (KTÓRYCH JEST ZDECYDOWANIE WIĘCEJ) NIE PASUJĄ NA C64C.

Ceny w zakresie 100-500zł


1) C64G

Moim ulubionym modelem Commodore 64 jest wersja G. Ten przeznaczony na rynek niemiecki komputer jest prawdopodobnie najrozsądniejszym wyborem, jeśli chodzi o zakup tego leciwego sprzętu. Łączący obudowę „Chlebaka” oraz płytę główną modelu C, jest prawdopodobnie najbardziej kompatybilnym C64 dostępnym na rynku.


Ceny w zakresie 100-300zł