Porozumienie Free Software Foundation i Cisco

Strona główna Aktualności

O autorze

Fundacja Wolnego Oprogramowania oraz przedstawiciele Cisco wspólnie ogłosili zawarcie ugody i tym samym zakończenie ciągnącego się już sześć lat sporu licencyjnego.

Początek licencyjnego sporu zaciera się o rok 2003, kiedy Fundacja Wolnego Oprogramowania zauważyła nieprawidłowości w polityce licencyjnej Cisco. Zarzucała korporacji wykorzystanie w swoich produktach marki Linksys - firmy, którą Cisco przejęło jakiś czas temu - kodu GNU General Public License otwartych narzędzi bez udostępnienia źródeł. Fundacja próbowała wspólnie z Cisco dojść do porozumienia, ale Cisco wciąż nie zgadzało się z zarzutami.

W końcu w 2008 roku, Fundacja Otwartego Oprogramowania złożyła pozew o naruszenie licencji przez Cisco. Do finału jednak nie doszło. Osiągnięte porozumienie przewiduje między innymi nadzorowanie wykonywania postanowień porozumienia przez powołaną do tego osobę oraz publikację wykorzystywanego kodu źródłowego w Internecie. Byłby to pierwszy tego rodzaju wyrok w sprawie postanowień licencyjnych, który ostatecznie potwierdziłby ich słuszność.

© dobreprogramy