Porsche Design BOOK ONE – designerzy Apple i Microsoftu zawstydzeni

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Mobile World Congress w Barcelonie to nie tylko smartfony. Mobilne – to dość szeroka kategoria sprzętu. Co powiecie na ciekawe laptopy? Mistrzowie przemysłowego wzornictwa z Porsche Design pokazali, jak powinien wyglądać świetny laptop z Windowsem. Ich BOOK ONE może zawstydzić zarówno projektantów MacBooków jak i microsoftowych laptopów Surface. Po prostu maszyna idealna – dla tych, którzy będą mogli wyłożyć niemal 2,5 tys. euro w elektronicznych butikach Porsche Design, które znajdziemy zwykle na większych lotniskach.

Wygląd jest wszystkim, ale na doskonałości formy nie ucierpiała ergonomia. Ten laptop to w praktyce urządzenie hybrydowe 2w1, składające się z dwóch bloków frezowanego aluminium, połączonych ze sobą pomysłowym systemem zawiasów 360° – można je więc wykorzystywać zarówno jako normalny laptop, w trybie z wyświetlaczem na drugiej stronie, w trybie namiotu, oraz jako niezależny tablet po odłączeniu klawiatury.

Matowa, anodowana (utleniona) powierzchnia, metaliczna podświetlana klawiatura, duży, czuły na siłę nacisku touchpad Precision, wyświetlacz IPS 13,3” o rozdzielczości QHD+ (3200×1800 px), kamerka wysokiej rozdzielczości z obsługą uwierzytelniania Windows Hello, piórko magnetycznie przypinane do wyświetlacza – czego tu nie lubić? To nie jest jednak Apple, nie pożałowano użytkownikom złącz I/O. Dostajemy dwa pełnowymiarowe USB 3.0 Type-A, dwa USB 3.0 Type-C oraz złącze Thunderbolt 3.0 (z gniazdkiem Type-C).

Jak już wspomnieliśmy, cena w Europie wynieść ma 2495 euro. Za te pieniądze dostaniemy konfigurację z procesorem Intel Core i7-7500U, 16 GB RAM i dyskiem SSD 512 GB (M.2) – oraz preinstalowanym Windowsem 10 Pro. Szkoda tylko, że nie bardzo wiadomo, jakim dziś smartfonem uzupełnić ten robiący wrażenie laptop. Dzisiaj od Porsche Design dostaniemy tylko model P’9983, czyli ulepszone BlackBerry, Q10, które oprócz znakomitych materiałów i większej pamięci oferuje niewspierany już system BlackBerry OS 10, z dramatycznie kurczącą się bazą aplikacji.

© dobreprogramy