reklama

Porządki w licencjonowaniu dla organizacji non-profit

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Koniec roku, czas więc na podsumowania i porządki - również w firmie Microsoft, która przeprowadza audyt wykorzystania licencji grupowych w obniżonej cenie dla organizacji non-profit, czyli w ramach programu Academic Volume. O skali tych porządków boleśnie przekonały się już... domy spokojnej starości w Australii.

Microsoft zakwestionował właśnie prawo do korzystania z programów licencjonowania Academic przez 1300 instytucji prowadzących 2900 placówek w Australii. Korporacja twierdzi, że tego typu instytucje nie mieszczą się w definicji organizacji uprawnionych do korzystania z programu. Sprawa jest o tyle poważna, że instytucje te z rozwiązań Microsoftu korzystają od lat, nic dziwnego więc, że cała infrastruktura zbudowana jest w oparciu o takie produkty jak Office, SharePoint i SQL Server. Teraz, by dalej z nich korzystać, trzeba zapłacić za licencje komercyjne - cztery razy więcej, niż dotychczas.

Jest również dobra wiadomość - Microsoft przygotowuje specjalny program licencjonowania dla organizacji charytatywnych i non-profit, więc jeśli firma stanie na wysokości zadania i upora się szybko z przygotowaniami, być może w przypadku australijskich domów spokojnej starości i innych tego typu instytucji skończy się tylko na dyskusjach. Poza programami licencjonowania grupowego Microsoft systematycznie przekazuje podmiotom non-profit oprogramowanie również w formie zwyczajnej darowizny - w mijającym roku jego wartość wyniosła ponad 22 miliony dolarów.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić