Potrzeba matką... ewolucji? Smartfony kształtują nasze mózgi

Potrzeba matką... ewolucji? Smartfony kształtują nasze mózgi

Potrzeba matką... ewolucji? Smartfony kształtują nasze mózgi
30.12.2014 16:28, aktualizacja: 31.12.2014 11:34

W procesie powstawania nowoczesnych smartfonów najważniejszym czynnikiem decyzyjnym jest człowiek. Okazuje się jednak, że relacja jest obustronna – częste korzystanie z ekranów dotykowych zaczęło zauważalnie wpływać na funkcjonowanie ludzkiego mózgu.

Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu opublikowali w magazynie Current Biology wyniki badań nad wpływem codziennego wykonywania określonych czynności manualnych na pracę mózgu. Badacze stwierdzili, że to wyjątkowa okazja, aby sprawdzić jak na organizm współczesnego człowieka wpływa częste korzystanie z ekranów dotykowych. Wnioski okazały się bardzo interesujące.

Przeprowadzano już podobne eksperymenty: badano między innymi wpływ na pracę mózgu gry na instrumentach czy gier komputerowych. Już wówczas zauważono, że praca tego organu ulega zmianie wskutek powtarzanych systematycznie gestów. Badanie dotyczące ekranów dotykowych zostało przeprowadzone na grupie użytkowników smartfonów za pomocą encefalografu.

Obraz

Nigdy wcześniej ludzie nie posługiwali się narzędziem wymagającym do obsługi tak specyficznych czynności manualnych, jak ma to miejsce w przypadku smartfonów. Wykonywanie określonych gestów wielokrotnie w ciągu dnia przy równoczesnym wzroście aktywności kory mózgowej, w znaczny sposób wpłynęło na pracę części mózgu odpowiedzialnej za używanie palców.

Zaobserwowano także, że aktywność mózgu jest większa, gdy kciuk, palec wskazujący i środkowy są stymulowane przez jakikolwiek obiekt. Natomiast podczas używania smartfona poziom aktywności kory mózgowej zwiększał się wprost proporcjonalnie do intensywności wykonywanych działań, co zostało określono na podstawie zużycia baterii urządzenia.

Badania naukowców skupiają się nie tylko na wpływie codziennego obsługiwania ekranów dotykowych na funkcjonowanie mózgu – zauważony został także wpływ na strukturę kory mózgowej. Nie ma natomiast żadnych informacji na temat zależności pomiędzy korzystaniem ze smartfonów, a ewolucją układu kostnego kciuka czy pozostałych palców.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)