Poważny błąd w Zimbra Desktop, będą zmiany

Strona główna Aktualności

O autorze

Głośno zrobiło się o poważnym problemie zabezpieczeń w aplikacji pocztowej Zimbra Desktop służącej do uzyskiwania dostępu do konta pocztowego Yahoo! Mail. Polega on na tym, że podczas uwierzytelniania (w Zimbrze wykorzystywany jest protokół IMAP) hasła do skrzynki pocztowej Yahoo! przesyłane są zwykłym tekstem. Problem został odkryty zupełnie przypadkowo podczas konferencji Yahoo Hack Day przez Holdena Karau.

Zaleca się, by wszyscy użytkownicy rozważyli zmianę swojego hasła - zwłaszcza, gdy łączyli się do skrzynki przez Zimbrę w publicznych sieciach bezprzewodowych, w których każdy może przecież swobodnie podsłuchać cały niezaszyfrowany ruch sieciowy.

Yahoo! stwierdziło, że wiedziało o problemie i będzie on rozwiązany w przyszłym wydaniu Zimbry - aplikacja udostępni więcej opcji dotyczących uwierzytelniania. W związku z dużą presją prace zostaną jednak przyspieszone, a stosowne opcje będą dostępne już niedługo w publicznej wersji beta.

Z drugiej strony Zimbra nie została wydana wczoraj, a Yahoo! Mail również ma już długą historię - problem akurat teraz być może wydaje się więc sztucznie rozdmuchany, ale tak czy inaczej jest to bardzo dobra lekcja dla wszystkich użytkowników Internetu - zwłaszcza tych, którzy w publicznych sieciach tak chętnie korzystają z popularniejszej niż IMAP metody dostępu do skrzynek pocztowych, czyli starego i całkowicie niezabezpieczonego protokołu POP3, nieświadomie wysyłając tym samym w świat swoje hasło...

© dobreprogramy