Powiadomienia o legalności systemu

Strona główna Aktualności

O autorze

Od początku marca Microsoft wprowadził do polskiej wersji systemów Windows nową wersję narzędzia sprawdzania oryginalności systemu. Narzędzie powiadamia użytkownika, jeżeli używany system Windows nie jest oryginalny. Instalacja systemu powiadamiania jest całkowicie dobrowolna, zainstalowanie go następuje dopiero po jawnej zgodzie użytkownika i zaakceptowaniu umowy licencyjnej. Narzędzie nie powoduje żadnej zmiany w działaniu legalnego systemu. W przypadku wykrycia, że system nie jest oryginalny, narzędzie pomoże użytkownikowi w uzyskaniu licencjonowanej kopii systemu Windows.

W przypadku uruchomienia na pirackiej kopii systemu, efekty można zobaczyć na każdym kroku. Już w momencie startu systemu można zobaczyć następujący tekst Prawdopodobnie jesteś ofiarą piractwa komputerowego. Kopia systemu Windows zainstalowana na tym komputerze nie jest oryginalna. Do momentu uruchomienia na komputerze oryginalnego systemu Microsoft Windows w dolnej części ekranu logowania wyświetlany jest transparent mówiący o nielegalnym pochodzeniu systemu. Podczas każdego logowania do systemu pojawia się monit o rozwiązanie tego problemu. Zareagowanie na niego spowoduje wyświetlenie opisu kroków, które można wykonać. Ostatnim z elementów powiadomień jest specjalna ikona w obszarze powiadomień i komunikat jej towarzyszący Błąd sprawdzania autentyczności systemu Windows wraz z dodatkowymi informacjami.

Poza uświadomieniem użytkownikowi problemu, Microsoft przyszykował również szybkie rozwiązanie. Jest nim dokonanie zakupu elektronicznego klucza licencyjnego w specjalnej cenie i zamiana systemu w oryginalny system Windows. Zestaw Windows Genuine Advantage Kit pomaga klientom, którzy otrzymali fałszywe kopie systemu Windows, przekształcić ich system w legalny system Windows. Po zakończeniu procedury zakupu klient otrzymuje:

  • Wiadomość e-mail, zawierającą nowy kod produktu oraz łącze do internetowego narzędzia konwersji (należy pamiętać, że rozliczenie płatności może zająć do 48 godzin). Narzędzie konwersji sprawdzi komputer i spróbuje przekształcić fałszywą kopię systemu Windows w oryginalną.

  • Dysk CD, z którego można skorzystać, jeśli zajdzie potrzeba ponownego zainstalowania systemu Windows XP (czas dostawy może zająć 2-4 tygodni).


Przykładowo, klucz legalizujący piracką wersję Professional VLK kosztuje 131 euro. Istnieje też możliwość nabycia specjalnej wersji Windows OEM służącej do zalegalizowania systemu (dla wersji Home jest to 340 zł, dla Professional 560 zł).

© dobreprogramy
s