Powoli rośnie świadomość zagrożeń komputerowych

Strona główna Aktualności

O autorze

Centrum Bezpieczeństwa Microsoft ogłosiło wyniki swojego kolejnego badania dotyczącego stopnia zabezpieczeń komputerowych w Polsce, które zostało przygotowane przez instytut badawczy SMG/KRC.

Według badania spontaniczna znajomość zagrożeń komputerowych przez użytkowników jest bardzo niska - znane są wirusy (44%), włamania do komputerów poprzez sieć (7%), trojany (3%), dialery (3%) i spyware (3%). W przypadku odpowiedzi wspomaganych (respondent miał do wyboru kilka opcji) znajomość ta znacznie rosła: wirusy (99%), włamania do komputerów poprzez sieć komputerową (94%), trojany (54%), dialery (56%) i spyware (29%).

Świadomość istnienia wirusów wynika z tego, że większość osób odczuła skutki ich istnienia - miało z nimi styczność 82% Polaków korzystających z komputera, 42% zetknęło się z trojanami, natomiast tylko 16% badanych potwierdza styczność z programami typu spyware i adware. Świadczy to o wciąż niewielkiej świadomości istnienia programów szpiegujących lub instalujących reklamy - w rzeczywistości są one równie popularne jak wirusy, choć dają się znacznie mniej we znaki.

Tegoroczne badanie wykazało jednak, że w porównaniu do zeszłego roku nastąpił istotny wzrost znajomości programów antywirusowych. Wzrósł również odsetek użytkowników, którzy stosują ten sposób ochrony komputera (obecnie 68% użytkowników domowych). Spadła znacznie liczba osób, które nie znają bądź nie korzystają z żadnej metody zabezpieczenia komputera.

© dobreprogramy
s