r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Powstaje API do wyświetlania grafiki 3D w przeglądarkach

Strona główna Aktualności

Podczas konferencji Siggraph 2009 konsorcjum Khronos Group zajmujące się tworzeniem otwartych standardów takich jak OpenGL czy OpenCL przedstawiło kilka szczegółów dotyczących projektu WebGL umożliwiającego wyświetlanie grafiki 3D w oknie przeglądarki.

Celem projektu WebGL jest wykorzystanie skryptów JavaScript i API OpenGL ES w taki sposób, by było możliwe wyświetlanie grafiki 3D w oknie przeglądarki internetowej niezależnie od wykorzystywanej platformy - jedynym ograniczeniem ma być konieczność obsługi OpenGL lub OpenGL ES.

Twórcy WebGL wykorzystali możliwości definiowania dynamicznych skryptów dostępnych w specyfikacji HTML 5, przez co wszystkie przeglądarki wspierające najnowszą implementację tego języka (m.in. Safari 4) będą mogły korzystać ze sprzętowej akceleracji 3D. Może doprowadzić to do powstania gier i trójwymiarowych aplikacji, które bezproblemowo uruchomimy w systemie Windows, Linux oraz w telefonie komórkowym.

Aktualnie w prace nad nowym standardem włączyło się wiele znanych firm takich jak AMD, Ericsson, Google, Mozilla, Nvidia i Opera Software. Według deklaracji Khronos Group pierwsze publiczne ogłoszenie standardu WebGL odbędzie się w połowie przyszłego roku.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.