Powstaje KDE 4.0

Strona główna Aktualności

O autorze

Trwają pracę nad kolejną wersją środowiska graficznego KDE. Wydanie czwarte ma wprowadzić bardzo duże zmiany dotyczące zarówno wyglądu zewnętrznego, jak i komponentów wewnętrznych.

Główną nowością będzie czwarta wersja biblioteki Qt, na której bazuje całe środowisko. Aktualizacja ma zapewnić dużo lepszą wydajność i lepsze zarządzanie pamięcią. KDE ma także zyskać odnowiony wygląd, przygotowany przy współpracy z grupą Oxygen, na jej stronie obejrzeć można próbki nowych ikon. Pulpit i panele boczne zostaną zintegrowane w nowym komponencie o nazwie Plasma, który będzie łączył możliwości Kickera, KDesktop i SuperKaramby. Menedżer logowania KDM zostanie wyposażony w wygaszacz ekranu.

Z nowości istotnych dla programistów wymienić należy decyzję o przejściu na nowoczesny system kompilacji CMake i natywne wsparcie dla Windows i MacOS X. Do tworzenia skryptów użyty zostanie język ECMAScript, a nowy szkielet programistyczny (framework) Phonon ułatwi tworzenie multimedialnych aplikacji.

Niedawno ukazała się pierwsza, wczesna testowa wersja nowego KDE oznaczona numerem 3.80.1 o nazwie kodowej Krash. Nie jest to funkcjonalne środowisko, a jedynie wczesna prezentacja zapowiadanych możliwości, przeznaczona wyłącznie dla programistów. Pokazuje jednak ona, że prace nad nowym KDE idą pełną parą. Data wydania stabilnej wersji nie jest jeszcze znana, jednak można się jej spodziewać na początku przyszłego roku.

© dobreprogramy
s