Powstaje otwarte Narodowe Archiwum Cyfrowe

Strona główna Aktualności

O autorze

Z początkiem lipca rozpoczęły się prace nad stworzeniem Narodowego Archiwum Cyfrowego (NAC). Na łamach Internetowego Forum Archiwalnego (iFAR) pojawiły się informacje dotyczące prac nad projektem NAC - czyli otwartego, cyfrowego centralnego państwowego Narodowego Archiwum Cyfrowego. NAC zajmie się m. in: archiwizacją "dokumentu elektronicznego", digitalizacją i udostępnianiem on-line materiałów archiwalnych oraz archiwizacją materiałów audio-wizualnych i multimedialnych, informatyzacją Archiwów Państwowych, a także tworzeniem systemów informatycznych wspierających powszechny dostęp do materiałów archiwalnych.

Ponieważ idea Narodowego Archiwum Cyfrowego zakłada wolny i nieskrępowany dostęp do informacji publicznej, twórcy NAC postawili także rozwijać systemu informatyczne w oparciu o wolne oprogramowanie i otwarte standardy. Będzie to pierwszy w Polsce projekt open-source rozwijany na taką skalę przez centralną instytucję publiczną.

Do współpracy przy tworzeniu Narodowego Archiwum Cyfrowego zapraszamy archiwistów, którzy swoją przyszłość wiążą z rozwojem archiwistyki cyfrowej zarówno w NAC, jak i w swoich archiwach. Zapraszamy także informatyków, programistów, którzy chcieliby wziąć udział pionierskim projekcie rozwijanym w oparciu o ideę open-source. Zapraszamy także użytkowników archiwów i wszystkich entuzjastów Internetu i wolnego dostępu do informacji - czytamy w wypowiedzi dyrektora NAC Nikodema Bończa Tomaszewskiego

Miejscem kontaktowym dla wszystkich chcących uczestniczyć w projekcie jest iFar gdzie znajdziecie wszystkie informacje na temat poszczególnych projektów i możliwościach współpracy.

© dobreprogramy