reklama

Powtórka z menu Start: Menu Apple zniknie z interfejsu OS-a X?

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

W marcu tego roku serwis 9to5Mac przedstawił zrzut ekranu, pokazujący panel powiadomień, który miałby zastąpić znane od dziesięcioleci Apple Menu (to, które znajduje się pod ikoną jabłuszka w pasku menu). Wieść została przyjęta raczej sceptycznie – użytkownicy Maków jakby zapomnieli, że projektanci z Cupertino już kiedyś próbowali Apple Menu usunąć (nie było go w Mac OS X Public Beta). Po udostępnieniu przez Apple testowej wersji OS X 10.10 Yosemite pojawił się jednak nowy dowód na to, że system dla Maków czekają zmiany w interfejsie, które można porównać do usunięcia menu Start z Windows.

Od swojego debiutu 30 lat temu, Menu Apple przeszło wiele zmian. Początkowo służyło do uruchamiania panelu kontrolnego wraz z kilkoma prostymi aplikacjami, takimi jak notatnik, kalkulator czy budzik. W Systemie 6 otrzymało funkcję do przełączania pomiędzy uruchomionymi aplikacjami. W Systemie 7 pojawiła się możliwość wprowadzania do Menu Apple aliasów do ulubionych aplikacji, a w Systemie 7.5 zadebiutowały submenu panelu kontrolnego oraz listy ostatnio uruchamianych aplikacji, dokumentów i podłączanych serwerów.

Z Mac OS-a X Menu Apple miało początkowo zniknąć. Nie było go w każdym razie w publicznej wersji beta systemu – logo Jabłka na pasku menu umieszczono w środku, i było ono nieklikalne. Testerzy nie zareagowali jednak pozytywnie na tę „innowację” i zażądali powrotu znanego elementu interfejsu. OS X 10.0 przyniósł więc Apple Menu z powrotem, nieco uproszczone (zniknął np. szybki dostęp do plików), ale w zasadzie odpowiadające temu, co znano z klasycznego Macintosha. Od wersji 10.6 (Snow Leopard) OS-a X, Menu Apple służy przede wszystkim do zarządzania komputerem – dostępu do informacji systemowych, aktualizacji oprogramowania, otworzenia panelu preferencji, przejrzenia ostatnich plików, uśpienia i wyłączenia.

Być może jednak już w finalnej wersji 10.10 kliknięcie w Jabłko otworzy nie menu, ale coś przypominającego Centrum Sterowania (Control Center) z iOS-a. Jak informuje na Twitterze testujący nowego OS-a X programista Hamza Sood, kliknięcie w „jabłuszko” w lewym górnym rogu prowadzi do wywołania funkcji sprawdzającej stan... Centrum Sterowania.

W iOS-ie ten element interfejsu służy m.in. do zarządzania opcjami łączności, kontrolowania jasności ekranu, sterowania odtwarzaniem multimediów czy uruchamiania podstawowych aplikacji. Niewątpliwie to użyteczne opcje, ale czy menu desktopowego systemu operacyjnego jest dla nich właściwym miejscem? Apple deklarowało, że nie zamierza iść w ślady Microsoftu i na siłę ujednolicać interfejsów użytkownika w systemach mobilnych i desktopowych. Zapewne usunięcie klasycznego Menu Apple nie spowoduje takiego buntu użytkowników jak usunięcie menu Start z Windows 8 (co by nie mówić, menu Windows było znacznie bardziej istotnym elementem interfejsu użytkownika Windows, niż jest nim Menu Apple w OS-ie X), ale też nie zachwyci – i każe się zastanawiać, czy aby jednak deklaracje Apple'a nie były bez pokrycia.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama