reklama

Poza myszkę i klawiaturę: Touch Bar to mały krok w ciekawym kierunku #Mac

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Czwarta generacja MacBooka Pro na pewno nie wywołała efektu „wow”. Można powiedzieć otwarcie: z perspektywy tych, co wciąż pamiętają wczorajszą prezentację Surface Studio Microsoftu, Apple zrobiło wszystko, by jego wydarzenie wypadło nieciekawie. Jasne, pod względem parametrów nowe MacBooki Pro to świetne maszyny, ale co z tego? Czy kiedykolwiek Apple sprzedało coś na bazie parametrów? Na szczęście jakaś maleńka iskierka „magii” pozostała. Ten nowy Touch Bar może faktycznie przekształcić interfejsy użytkownika aplikacji, zarówno tych profesjonalnych jak i zwykłych, codziennego użytku.

Dynamicznie dopasowujący się do kontekstu zbiór elementów interfejsu w zasięgu palców, które wcześniej naciskały fizyczne przyciski – a dziś mają nauczyć się głaskać nowy gładzik. Gdyby Touch Bar był jedynie zamiennikiem klawiszy funkcyjnych na nasze czasy, to byłoby to słabe, ot może zabawka dla ludzi o słabej pamięci kinestetycznej. Jednak trzeba przyznać Apple, że naprawdę dobrze poradziło sobie z wykorzystaniem paska dotykowego dla rozszerzenia możliwości aplikacji.

Zobaczyliśmy to wpierw we flagowej aplikacji Final Cut Pro (której nowa wersja właśnie debiutuje). Edytując film w tym narzędziu do nieliniowego montażu, Susan Prescott z Apple’a nagle pod palcami miała całą linię czasu – łatwo jest przechodzić do wybranych monentów, szybko przewijać czy nawet powiększać, uzyskując przybliżenia. W ten sposób cały ekran zostaje oddany podglądowi (i to nawet jeśli jest to wideo 4K), a operacje nawigacyjne można przeprowadzać bezpośrednio z Touch Bara. Wraz z przemieszczaniem się przez względnie skomplikowaną strukturę funkcji Final Cuta, możemy łatwiej odkryć w pasku dotykowym funkcje, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia.

Inny przykład profesjonalnej aplikacji, która skorzysta z takiego interfejsu, to dobrze znany wszystkim Photoshop. Tutaj kobieta z Adobe, Bradee Evans, pokazała jak współpracuje pasek dotykowy z gładzikiem. Zamiast korzystać z odrębnego okna dla narzędzia maski selekcji, tutaj wszystko można sobie ustawić w pasku – co znacznie ogranicza liczbę operacji myszą. Tak samo łatwo można wybierać kolory, przechodzić między warstwami, czy szybko przełączać się pomiędzy presetami ustawień barw dla kolejnych zdjęć. To prawda, starzy photoshopowicze będą mieli pod górkę, by nauczyć się tych wszystkich nowych gestów, ale gdy już się nauczą, może być nieźle.

Najciekawiej jednak naszym zdaniem nowy interfejs MacBooka Pro spisał się z aplikacją Djay Pro, popularnym narzędziem DJ-ów na całym świecie. Prezentujący ją Karim Morsy firmy Algoriddim, który sam DJ-em jest podobno od niemal 20 lat, pokazał, jak wykorzystywać można dynamiczne, wielodotykowe kontrolki do płynnego sterowania muzyką, zapętlania, dodawania filtrów, a nawet scratchowania na żywo (choć oczywiście wygląda to znacznie mniej seksownie, niż z klasycznymi gramofonami). Można by było powiedzieć, że gdyby ten Touch Bar znalazł się w trochę innym miejscu, np. obok gładzika… byłoby to znacznie lepsze. Przynajmniej do zastosowań związanych z muzyką.

Co ciekawe, wygląda na to, że Touch Bar spodobał się nawet w Microsofcie. Nowa wersja pakietu Office na Maka ma przynieść pełne wsparcie dla tego elementu interfejsu. To samo dotyczy takich popularnych aplikacji jak PixelMator, DaVinci Resolve, Sketch czy Affinity Designer.

Trend jest jednak wyraźny: w profesjonalnych zastosowaniach branża IT intensywnie poszukuje lepszego interfejsu niż myszka i klawiatura. Pokazane wczoraj przez Microsoft świetne Pokrętło, czy zaprezentowany dzisiaj Touch Bar są próbami wyjścia poza ten tradycyjny paradygmat. Nie mieliśmy ich w dłoniach, nie będziemy oceniać, ale zarówno jedno jak i drugie wydają się świetnymi pomysłami. Po prostu… Microsoft swoje cudo sprzedał lepiej.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama