Poznajmy się - wyniki cyklu sond

Strona główna Aktualności

O autorze

Zakończyliśmy (przynajmniej na razie ;-) cykl sond "Poznajmy się". Mamy za sobą 6 sond, można więc pokusić się o statystyczne wnioski :-) Pytaliśmy i sami odpowiadaliśmy na pytania o wiek, miejsce zamieszkania, płeć, doświadczenie internetowe, wykształcenie i status zawodowy. Jak zwykle nie zawiedliście, w każdej z tygodniowych sond odnotowaliśmy po kilkanaście tysięcy głosów.

Trudno na bazie wyników stworzyć jednolity "portret" Czytelnika, najczęściej odwiedzającego vortal. Gdyby w zupełnym uproszczeniu potraktować wyniki można by było stwierdzić, że pośród Czytelników najbardziej prawdopodobne jest spotkanie niespełna 24-letniego studenta mieszkającego w dużym mieście i korzystającego z Internetu od przeszło 5-ciu lat.

Wyniki sond są bardzo interesujące, chyba najbardziej nas zaskoczyły w przypadku pytania: "Jak dawno korzystasz z Internetu?". Aż co trzeci Czytelnik uczestniczący w sondzie korzysta z sieci przeszło 5 lat, a tylko 21 % korzysta z dobrodziejstw globalnej pajęczyny krócej niż rok. Z przykrością stwierdziliśmy, że cały czas kobiety stanowią mniejszość wśród odwiedzających dobreprogramy (23 %). Niezwykle równo natomiast rozłożyły się głosy w przypadku pytania związanego z miejscowością zamieszkania. Praktycznie każdy zakres (wieś, miasto do 50 tys. mieszkańców, do 100 , do 500, powyżej 500) reprezentowany jest przez zbliżoną grupę liczącą ok. 20 % Czytelników. Niemniej jednak najwięcej głosów padło na miasto powyżej 500 tys. (24 %).

Trzy pozostałe sondy w pewnym sensie były ze sobą powiązane, dotyczyły wieku, wykształcenia oraz statusu zawodowego. W przypadku wieku sonda wykazała, że są dwie grupy znacząco liczniejsze od pozostałych 15-24 lata (48 %) i 25-34 (23 %). Warto jednak podkreślić, że 5-cio procentowa grupa osób powyżej 55 lat to również bardzo dużo zważywszy na ogólną ilość Czytelników (obecnie ponad 1,4 mln). Bardzo dużą grupę stanowią również Czytelnicy z wyższym, bądź niepełnym wyższym wykształceniem (42 %). Sonda była sformułowana w ten sposób, że do grupy z niepełnym wyższym zaliczali się zarówno studenci jak również osoby posiadające licencjat. Spowodowało to protesty, w związku z tym, że tego tytułu nie uznaliśmy za wykształcenie wyższe co nie jest zgodne z Ustawą o szkolnictwie wyższym. Wszystkie osoby, które licencjat uzyskały za to niedopatrzenie przepraszamy. Większość z nas to uczniowie/studenci (49 %) i osoby pracujące (32 %). "Wskaźnik bezrobocia" na dobrychprogramach jest znacznie niższy niż ten wskazywany przez Główny Urząd Statystyczny, wyniósł jedynie 6 %...

To tylko kilka spostrzeżeń związanych z wynikami sond z cyklu "Poznajmy się". Wszystkich zainteresowanych szczegółowymi wynikami zapraszamy do ich analizy na stronie zwierającej pełną listę wyników.

© dobreprogramy
s