Prawnicy Thomas-Rasset teraz będą walczyć z Apple

Strona główna Aktualności

O autorze

Psystar, firma produkująca klony komputerów Mac, nie składa broni w walce z Apple. W sądzie jej interesów będzie bowiem bronić kancelaria Camara & Sibley z Houston - ta sama, która niedawno przegrała walkę w imieniu Jammie Thomas-Rasset skazanej na 2 miliony dolarów kary za ściągnięcie 24 piosenek.

Firma Psystar została oskarżona przez Apple o niedotrzymanie postanowień licencji systemu Mac OS X nakazującej instalowanie tego oprogramowania jedynie na komputerach posiadających logo jabłuszka. Z oskarżeniami nie zgadzają się rzecz jasna przedstawiciele producenta klonów Maca. Ich zdaniem zakup samego OSa, a następnie instalowanie dodatkowych modułów jądra pozwalających na uruchomienie tego systemu na innym sprzęcie niż ten pochodzący od Apple, nie jest nielegalne.

Prawdopodobnie jesteśmy jednym z największych odbiorców systemu Mac OS X na świecie. Nikt nie może zabronić nam kupowania legalnych kopii tego oprogramowania. Jedyną różnicą jest to, że instalujemy pewne dodatkowe moduły jądra, które pozwalają na uruchomienie go na innych maszynach niż te od Apple - czytamy w informacji zamieszczonej na oficjalnej stronie Psystar. Przedstawiciele tego producenta są również zdania, że Apple nie ma prawa nakazywać nikomu co może zrobić ze swoją kopią Mac OS X po zakupie. Chodzi tu w szczególności o pisanie aplikacji kompatybilnych z samym systemem.

Przypomnijmy, że firma Psystar w maju tego roku ogłosiła upadłość, z której jednak udało jej się wyjść na początku lipca.

© dobreprogramy