Precedensowy pozew za aukcję na Allegro

Strona główna Aktualności

O autorze

Czy z aukcji internetowej można w każdym momencie wycofać się bez poważnych konsekwencji? Czy jedyne ryzyko to negatywny komentarz? Już niedługo może okazać się, że aukcje internetowe trzeba traktować bardzo poważnie. Portal Gazeta.pl poinformował o rozpoczęciu się precedensowej w naszym kraju sprawy. Wytoczył ją użytkownik serwisu aukcyjnego Allegro przeciwko wystawiającemu na aukcji sześcioletni, luksusowy samochód terenowy Jeep Grand Cherokee.

Właściciel pojazdu wyznaczył cenę wywoławczą w wysokości 1 tysiąc złotych, nie określił jednak ceny minimalnej za jaką zamierza samochód sprzedać. Zgodnie z regulaminem Allegro, po zamknięciu licytacji dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży pomiędzy osobą, która wylicytowała najwyższą stawkę, a sprzedającym. Kupujący wylicytował samochód za 23,1 tys. zł, sprzedawca natomiast rozmyślił się bo jak stwierdził zamierzał sprzedać pojazd za ok. 45 tys., zapomniał jednak określić cenę minimalną. Kupujący wytoczył więc sprzedającemu sprawę ponieważ twierdzi, że w momencie zakończenia aukcji doszło do sprzedaży.

Jak twierdzą eksperci na łamach portalu Gazeta.pl, w tej precedensowej sprawie licytujący nie jest bez szans na korzystne rozstrzygnięcie. Niewątpliwie pozytywne rozstrzygnięcie dla licytującego w tej sprawie może korzystnie wpłynąć na polskie systemy e-aukcji. Sytuacja ta może ukrócić nieprzemyślane wystawianie przedmiotów i głupie żarty. Pozostaje czekać na wyrok sądu w tej sprawie.

Więcej na ten temat przeczytać można w artykule Precedensowy pozew za aukcję na Allegro w portalu Gazeta.pl

© dobreprogramy
s