Premier wstrzymał ratyfikację ACTA

Premier wstrzymał ratyfikację ACTA

Redakcja
03.02.2012 17:01, aktualizacja: 03.02.2012 17:43

Na dzisiejszej konferencji Premier Donald Tusk poinformował o zawieszeniu procesu ratyfikacji ACTA, nie zostanie on wznowiony w 2012 roku. Ale czy to kończy kontrowersje w sprawie spornej umowy?

Powodem takiej decyzji jest, zdaniem premiera, brak prawidłowo przeprowadzonego procesu konsultacji społecznych. Te trudno nazwać społecznymi, jeśli stroną konsultacji były jedynie organizacje zarządzające prawami autorskimi. Wcześniej w tym tygodniu wyszło na jaw, że z częścią organizacji konsultowano się jedynie poprzez e-mail. Zapraszamy organizacje, fundacje i innych. Będę do dyspozycji od godz. 14. Do "nowych" konsultacji zaproszono organizacje i blogerów, którzy dotychczas byli przy nich pomijani. Projekt ma być również konsultowany z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych, a także z Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Musimy się upewnić, czy ACTA są stuprocentowo bezpieczne dla obywateli - powiedział premier. - Dopóki nie wyjaśnimy sobie wszystkich wątpliwości, tak długo zawieszony będzie proces ratyfikacji ACTA i nie można wykluczyć, że w finale będzie oznaczało to brak akceptacji dla tej umowy — dodał na konferencji Donald Tusk.

Premier przyznał, że z racji jego wieku patrzył na sprawy związane z Internetem w sposób XX-wieczny: Nie ukrywam, że w czasie dyskusji na temat relacji: prawa autorskie, prawa własności, prawa użytkowników, a prawo do dostępu, szczególnie do dóbr kultury i informacji publicznej, to wszystko wymaga dyskusji na bez porównania wyższym poziomie niż do tej pory się ona w Polsce toczyła [...]. Ja, może z racji daty urodzenia, podchodziłem do tej kwestii za bardzo dwudziestowiecznie. Musimy to nadrobić.

Czy to jednak kończy sprawę ACTA? Niestety nie. Umowa może zostać przyjęta przez Unię Europejską, przez co pośrednio część przepisów z umowy zostanie wprowadzona do naszego systemu prawnego. Jednak proces legislacyjny w strukturach UE również znacząco został spowolniony po rezygnacji ze stanowiska sprawozdawcy ds. ACTA francuskiego eurodeputowanego Kadera Arifa, który był miły skomentować proces opracowywania ACTA mianem maskarady.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (220)