Premiera Adobe Creative Suite CS4

Strona główna Aktualności

O autorze

Po półtora roku od premiery ostatniej wersji, Adobe zaprezentowało czwartą edycję swojego flagowego pakietu Creative Suite.

Adobe Creative Suite to zestaw programów dobranych pod konkretnego odbiorcę. Tak jak w poprzedniej wersji, CS4 będzie wydany w sześciu edycjach: Adobe Creative Suite 4 Design Premium i Standard - ukierunkowane na tworzenie grafik, skład tekstu; Adobe Creative Suite 4 Web Premium i Standard - do tworzenia aplikacji internetowych; Adobe Creative Suite 4 Production Premium - do tworzenia materiałów video oraz Adobe Master Collection - zawierający wszystkie aplikacje, wchodzące w skład powyższych.

Wszystkie aplikacje wchodzące w skład pakietów CS4 posiadają ujednolicony interfejs, wspierany jest także przepływ pracy pomiędzy nimi. Oznacza to na przykład, że w programie Fireworks CS4 będzie możliwe operowanie na plikach warstwowych, które zostały stworzone w programach Photoshop czy Illustrator. Wśród nowości, zawartych w programie InDesign na uwagę zasługuje moduł podglądu pracy w czasie rzeczywistym Live Preflight, pomagający w eliminowaniu błędów w produkcji. Photoshop został wzbogacony o funkcję Content-Aware Scaling, która pozwala na zachowanie istotnych elementów obrazka przy przeskalowywaniu go. Kolejną nowością jest obsługa animacji 3D w programie Flash. Dodano do niego również ciekawą funkcję Bones, która pozwala na tworzenie zależności w animacjach.

Wspomniana wcześniej obsługa grafiki trójwymiarowej została również zaimplementowana w najnowszej edycji Photoshopa, który potrafi obecnie korzystać z procesorów kart graficznych. Każdy element dwuwymiarowy może zostać przekonwertowany na wybrany model 3D (walec, sześcian, kulę), elementy grafiki trójwymiarowej będą mogły być bezpośrednio malowane w samej aplikacji Photoshop. Tak stworzone elementy będą mogły zostać wyeksportowane do programu Adobe Premiere. W Photoshopie pojawiły się nowe kreatory importu zdjęć z aparatu fotograficznego, w tym możliwość tworzenia widoków panoramicznych (do 360 stopni).

Adobe doceniło również projektantów witryn i aplikacji internetowych. Adobe Dreamweaver został wzbogacony o funkcję, która była dostępna już w wersji beta pakietu. Chodzi o Related Files and Code Navigator, który przeszukuje kod witryny pod względem zależności z plikami CSS, JavaScript czy kodem, wykonywanym po stronie serwera. Moduł Live View pozwala na podgląd strony, jak również na zmianę w trybie graficznym elementów witryny, przypominający darmowego Firebuga. Co ciekawe moduł ten został oparty o silnik WebKit, który jest wykorzystywany w przeglądarce Safari, Google Chrome czy Konqueror oraz w środowisku Adobe AIR.

Sporej aktualizacji doczekał się program Adobe Device Central. Program przeznaczony do testowania różnych treści pod urządzeniami mobilnymi (sam program obsługuje 450 modeli sprzętu), został rozbudowany o moduł tworzenia slajdów pokazowych z różnych urządzeń, symulacje działania treści w sieci, przeportowaną funkcję akcji z Photoshopa. Device Central ponadto obsługuję funkcję eksportu treści na serwer FTP czy wysyłania treści do danego urządzenia poprzez nadajnik Bluetooth. Baza urządzeń może być na bieżąco aktualizowana.

Adobe produkuje również aplikacje, które wspomagają obróbkę i montaż filmów i animacji. Każda treść stworzona w najnowszym pakiecie będzie mogła zostać opatrzona meta danymi XMP, dzięki czemu zostanie przyspieszone wyszukiwanie odpowiednich materiałów. Nie jest to jedyna nowość Adobe związana z wyszukiwaniem. Programy Adobe Premiere Pro oraz Adobe Soundbooth będą posiadały opcję wyszukiwania mowy w wszelkiego rodzaju materiałach. Oprogramowanie Adobe potrafi eksportować materiały na kliszę filmową, na nośniki DVD i Blu-ray oraz do formatu WebDVD.

Nowościami, z których próbką mogli się zapoznać uczestnicy HotZlotu na prezentacji Rafała Kani z firmy Adobe są rozszerzone możliwości pracy grupowej w programie Acrobat 9, które pozwalają na pracę w czasie rzeczywistym dwóch osób dzięki usłudze Adobe ConectNow. Warto zaznaczyć, że dostęp do tej usługi uzyskały również pozostałe aplikacje pakietu Creative Suite.

Szczegółowe porównanie poszczególnych edycji Creative Suite można znaleźć na stronach Adobe. Ceny pakietów wszystkich pakietów Creative Suite nie powinny odbiegać od cen wersji CS3, sam produkt pojawi się jeszcze w tym kwartale.

© dobreprogramy