r   e   k   l   a   m   a
reklama

Premiera Expression Studio - czy zagrozi pozycji Adobe?

Strona główna Aktualności

O autorze

Podczas odbywającej się w Las Vegas konferencji MIX07 miała miejsce premiera nowego pakietu Microsoft Expression Studio. Dostępne są już do pobrania wersje testowe wszystkich produktów wchodzących w skład tego pakietu.

Przypomnijmy, że Microsoft Expression Studio to nowy pakiet w skład którego wchodzą takie programy jak Expression Web - jeden z następców FrontPage służący do tworzenia stron internetowych (wydany już w grudniu ub.r.), Expression Design - służący do tworzenia i edycji grafiki rastrowej i wektorowej, Expression Blend - umożliwiający tworzenie animacji i interfejsów webowych na podobieństwo Flash oraz Expression Media - program do zarządzania zasobami multimedialnymi, stworzony na bazie rozwiązań przejętej w czerwcu br. roku firmy iView. Dodatkowo w skład pakietu wchodzi także Visual Studio 2005 w wersji Standard.

Ogólnym zamierzeniem Expression jest pomoc w tworzeniu rozwiązań w oparciu o Windows Presentation Foundation obecny w Windows Vista. Trudno jednak nie zauważyć podobieństw, jakie Expression Studio posiada względem konkurencyjnego Adobe Creative Suite. Microsoft pytany o tę kwestię zaprzecza jednak, jakoby oba produkty miały ze sobą ściśle konkurować, choć stwierdza, że odrobina konkurencji powinna wywołać pozytywne efekty w branży. Warto nadmienić, że korporacja już teraz pracuje nad nową wersją Expression. Blend 2 przykładowo będzie w pełni współpracował z nowym Silverlight (o tym projekcie pisaliśmy w połowie kwietnia). Tymczasem przyjrzyjmy się bliżej składnikom finalnej wersji pierwszej pakietu.

Expression Web to narzędzie przeznaczone do tworzenia stron internetowych, obok SharePoint Designer jeden z następców programu FrontPage. Expression Web ma być w zamierzeniach producenta konkurencją dla programu Adobe Dreamwaver, uzupełnianą przez rozwijane równolegle produkty Expression Blend i Expression Design. Program pozwala tworzyć strony metodą WYSIWYG, czyli bez konieczności znajomości HTMLa i CSS. Duży nacisk położono na zgodność ze standardami, m.in. w stosunku do CSS. Web Designer co prawda nie używa XHTML Strict ale XHTML Transitional, jednak przestrzeganie standardów udaje się całkiem dobrze w porównaniu do niektórych poprzednich produktów Microsoftu. Wspiera technologie ASP .NET 2.0.

Expression Design to program graficzny, wywodzący się z rozwiązań firmy Creature House, stworzony przede wszystkim z myślą o projektowaniu zaawansowanych graficznie interfejsów użytkownika zarówno dla witryn internetowych, jak i aplikacji desktopowych. Design jest punktem startu do tworzenia grafik, które później można wyeksportować do Expression Blend, a tam oprogramować i ożywić. Program jest dosyć niespotykanym połączeniem narzędzia do edycji grafiki rastrowej i wektorowej. Pozwala na tworzenie obiektów wektorowych (krzywych, kształtów predefiniowanych jak i swobodnych kształtów specjalnych) organizowanych w struktury warstwowe. Wspiera natywnie język XAML oraz platformę Windows Presentation Foundation. Ze względu na swoje przeznaczenie nie zawiera specjalnych narzędzi do obróbki fotografii, które spotkać można często w innych programamch graficznych.

Expression Blend to narzędzie przeznaczone do tworzenia i edycji zaawansowanej zawartości graficznej oraz interfejsu użytkownika do użytku w witrynach internetowych - trójwymiarowych animacji, obrazów czy tekstu. Pod tym względem aplikacja przypomina nieco Adobe Flash. Blend pozwala na bezpośrednią współpracę grafików i programistów, gdyż pierwsi mogą odwoływać się do bibliotek .NET w projektach, zaś drudzy swobodnie kodować zbudowany interfejs bez potrzeby odbudowywania go. Wśród najważniejszych funkcji Blend warto wymienić edytor WYSIWYG, pełne wsparcie dla języka XAML, Live Preview do natychmiastowego podglądu edytowanych obiektów, natywną współpracę ze środowiskiem .NET i wiele innych.

Expression Media jest programem do szeroko pojętego zarządzania multimediami, stworzonym na bazie rozwiązań firmy iView. Media rozpoznaje ponad 120 formatów graficznych, wideo i muzycznych, a następnie umożliwia dowolne katalogowanie, przetwarzanie i udostępnianie zgromadzonych zasobów. W odróżnieniu od innych programów do katalogowania plików multimedialnych, Expression Media udostępnia więcej niż zwykle opcji edycji elementów, a także rekodowania wideo czy przygotowania go do publikacji w Internecie. Expression Media pozwala też na tworzenie pokazów i prezentacji zdjęć i filmów. Jest zgodny ze standardem RAW i radzi sobie z metadanymi importowanymi z aparatów.

Sugerowana cena w Stanach Zjednoczonych za kompletny pakiet Expression Studio wynosi 599 USD. Oprócz tego można również nabyć poszczególne składniki osobno - Expression Blend za 499 USD, Expression Web za 299 USD (lub 99 USD w ramach uaktualnienia dla posiadaczy FrontPage) i Expression Media za 299 USD. Wyjątkiem jest tu Expression Design, który osobno jest niedostępny i można go nabyć jedynie razem z pozostałymi składnikami w pakiecie.

Przy okazji zakończonej konferencji MIX07 w Las Vegas warto pamiętać o europejskiej edycji nazwanej REMIX, która odbędzie się w dniach 11-12 czerwca w Budapeszcie. Uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne, rejestracja potrwa jeszcze do 12 maja. Szczegółowo pisaliśmy o tej imprezie kilka dni temu.

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieTest najlepszych telewizorów na Mundial