Premiera Office 2003 jednak w czerwcu

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak informuje Paul Thurrott powołując się na swoje niezawodne źródła w Microsofcie, nowego Office\'a 2003 (nazwanego Office System) można spodziewać się dopiero w okolicach czerwca, prawdopodobnie zaraz po Microsoft TechEd 2003. Dostępne będą jak zwykle różne edycje pakietu, tym razem jednak nie wszystkie będzie można kupić swobodnie u dystrybutorów.

Najtańszy Office 2003 Basic Edition zawierający Worda, Excela i Outlooka rozprowadzany będzie jedynie z nowymi komputerami PC. Standard Edition, wzbogacony dodatkowo o PowerPointa, dostępny będzie już normalnie w sieci sprzedaży, podobnie jak Professional Edition oferujący ponadto Accessa, Publishera i Business Contact Managera dla Outlooka. Professional Enterprise Edition (dopiero tutaj na liście komponentów znalazł się InfoPath) dostępny będzie jedynie w ramach volume licensing. W ofercie znajdzie się także Office 2003 Small Business Edition (to edycja Standard z Publisherem i BCM).

Microsoft zaoferuje tańsze wydania pakietu dla studentów i nauczycieli, także z zawartością Office\'a Standard. Ponadto, obecną Developer Edition zastąpi produkt o nazwie Visual Studio Tools for Office, warunki jego licencjonowania nie są jednak jeszcze znane. Nowością będzie zróżnicowanie samych aplikacji wchodzących w skład różnych edycji. Word, Excel, Outlook i PowerPoint z edycji profesjonalnych będą miały dodatkowe możliwości.

Mocno reklamowany system ochrony dokumentów Information Rights Management (IRM) w swojej pełnej funkcjonalności (tworzenie plików) dostępny będzie właśnie w powyższch aplikacjach, reszta Office\'ów będzie mogła jedynie odczytywać tego typu materiały. Zmianie ulegną także warunki licencjonowania, z których ciekawie prezentuje się możliwość legalnego kupowania wersji edukacyjnych przez rodziców dzieci poniżej osiemnastego roku życia. Jak oczekuje Microsoft, właśnie ten model zyska największe zainteresowanie - pytanie tylko, czy zostanie adoptowany do polskich realiów. Produkty takie jak OneNote, FrontPage, Project czy Visio nie wejdą w skład pakietu, kupić będzie można je tylko oddzielnie. Czystą spekulacją pozostaje póki co cennik.

Źródło: Jama Mastaha

© dobreprogramy
s