Premiera StarOffice 7

Strona główna Aktualności

O autorze

Nieoczekiwanie pojawiła się nowa wersja pakietu biurowego StarOffice 7. Producent pakietu, Sun Microsystems, chciał prawdopodobnie uprzedzić premierę Microsoft Office 2003 zaplanowaną na 21 października. StarOffice 7 pojawi się bowiem w sprzedaży tydzień wcześniej, 14 października.

Nowa wersja pakietu, podobnie jak poprzednie, zawiera kompletny zbiór aplikacji biurowych: edytor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, program do tworzenia prezentacji Impress, graficzny Draw, bazę danych Base oraz program do tworzenia skomplikowanych formuł matematycznych Math. Wersja 7 jest wzbogacona m. in. o możliwość eksportu dokumentów do formatu PDF, prezentacji do SWF (Macromedia Flash) oraz nowy Configuration Manager. Cena pojedyńczej licencji wynosi 79.95 dolarów. Podobnie jak w wersji 6, dla użytkowników z sektora edukacji nowy StarOffice pozostanie praktycznie bezpłatny (będzie udostępniany za niewielką opłatą na pokrycie kosztów nośnika, instrukcji i przesyłki).

StarOffice obok swojej bliźniaczej, darmowej odmiany OpenOffice, jest praktycznie jedynym pakietem biurowym, który może konkurować z Microsoft Office. Wśród wszystkich, podobnych mu pakietów, StarOffice posiada najlepszą kompatybilność plików zapisanych w formatach Microsoft Office i najbardziej zbliżony wygląd interfejsu użytkownika do wcześniej wspomnianego pakietu. Dzięki temu w krótkim czasie możliwe jest nauczenie się posługiwania aplikacjami wchodzącymi w jego skład. Ponadto, pakiet oferuje możliwości zapisu i odczytu dokumentów zapisanych w innych programach biurowych, w szczególności Microsoft Word, Excel, PowerPoint, Corel Word Perfect i Lotus AmiPro / WordPro. Otwartość oprogramowania StarOffice i oparcie o format XML pozwalają na pełną integrację zewnętrznych aplikacji z pakietem, zapewniając tym samym jednakowy interfejs przy dostępie do dowolnego rodzaju informacji niezależnie od tego, czy są to informacje przechowywane na dysku twardym czy w Internecie. StarOffice, w odróżnieniu od OpenOffice posiada zintegrowaną bazą danych Base oraz bezpłatną pomocą techniczną świadczoną przez producenta.

Dużą nowością jest także fakt, że w odróżnieniu od wersji 6, producent udostępnia ograniczoną czasowo, wersję testową najnowszej, 7. edycji. Można ją pobrać z naszego vortalu, w dziale PROGRAMY -> Biuro -> Pakiety biurowe.

© dobreprogramy
s