reklama

Premiera filmu o Aaronie Swartzu 27 czerwca, już można obejrzeć zwiastun

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

W Sieci pojawił się zwiastun filmu dokumentalnego o Aaronie Swartzu — zdolnym programiście i aktywiście, który przed swoją przedwczesną śmiercią miał ogromny wpływ na kształt Internetu. Film został ufundowany na Kickstarterze.

Film zatytułowany The Internet's Own Boy zebrał prawie 94 tysiące dolarów. Zbiórka zakończyła się 24 maja ubiegłego roku, premiera filmu została zaplanowana na 27 czerwca. Pierwszy seans odbędzie się na festiwalu filmowym Sundance. Produkcją zajął się Brian Knappenberger, który wyprodukował również Anonymous: Historia haktywizmu i serię Bloomberg Game Changers.

Film ma przybliżyć widzom kontrowersyjną postać Aarona Swartza, współzałożyciela Reddita, współtwórcy kanałów RSS i aktywnego działacza na rzecz wolności Internetu i publicznej dostępności informacji. Przy tworzeniu licencji Creative Commons pracował jeszcze jako nastolatek, z czasem zaczął działać także w polityce. U schyłku życia prowadzone było przeciwko niemu dochodzenie w sprawie skopiowania i wyniesienia z terenu uczelni bogatej kolekcji objętych prawami autorskimi materiałów z JSTOR — cyfrowej biblioteki MIT. Swartz popełnił samobójstwo w styczniu 2013 roku. Miał 26 lat.

Film ma przede wszystkim skłonić widzów do refleksji, bez względu na to, jakie mają zdanie o Swartzu, jego działalności i śmierci. Wciąż nie zostało wyjaśnione, czy dochodzenie w sprawie Swartza było słuszne, czy tylko jego przypadek miał przestraszyć innych jemu podobnych (zwiastun sugeruje, że film przychyla się tej drugiej interpretacji). Film, o którym z pewnością będzie głośno w światku filmowym, jest też szansą na opowiedzenie historii Aarona Swartza w szerszym kręgu odbiorców.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić