Pretendent do miana najpiękniejszego Linuksa w testach, przetestuj go i Ty

Strona główna Aktualności

O autorze

Całkiem sporo jest dystrybucji Linuksa, których autorzy za swój główny cel stawiają sobie stworzenie systemu najpiękniejszego, przy którym środowiska innych systemów operacyjnych będą wyglądały jak ubodzy kuzyni. W styczniu testowaliśmy jedną z takich dystrybucji, chińskiego deepin Linuksa. Wygląda jednak na to, że już niebawem deepin będzie miał bardzo mocnego rywala. Deweloperzy bazującej na Ubuntu dystrybucji elementary OS opisali stan prac nad przygotowywaną na ten rok wersją Juno. Ma ona spore szanse na uzyskanie lauru najpiękniejszej.

Twórcy elementary OS od samego początku stawiali na przyciągnięcie użytkowników spektakularnym interfejsem pulpitu Pantheon. Kolejne wydania mogły jednak odstraszać numeracją – 0.1 Jupiter, 0.2 Luna, 0.3 Freya, 0.4 Loki… To zero w numeracji na początku odbierane jest jako oznaka testowej, czy nawet eksperymentalnej natury oprogramowania, nawet jeśli nie taka była intencja autorów. Dlatego też z początkiem lutego ogłoszono, że kolejna wersja elementary OS-a, tj. Juno, będzie nosiła numerek 5.0. Jeden prosty trick psychologiczny na pewno nie zaszkodzi.

Pomóc jednak mają przede wszystkim szeroko zakrojone zmiany w systemie.

Na łamach swojego bloga Daniel Foré, twórca tej dystrybucji, podzielił się stanem prac nad Juno, które obecnie jest na etapie pierwszej bety, z setkami zgłoszonych usterek. Robota jednak trwa, a gdy zostanie ukończona, wtedy system pojawi się w Sieci. W przeciwieństwie bowiem do wielu innych popularnych dystrybucji, kolejne wydania elementary OS-a jest skończony wtedy, kiedy jest skończony, a nie kiedy nadejdzie oznaczony w kalendarzu dzień na skończenie.

Sporo zmian trafiło więc do panelu – menu Aplikacje otrzymało ikonkę wyszukiwania z podpowiedzią skrótu klawiaturowego, takie podpowiedzi mają teraz pojawiać się częściej, by ułatwić użytkownikom zapoznanie się z nimi.

Dla pulpitu pojawiły się nowe tryby wyświetlania tapet, półprzezroczysty ciemny i półprzezroczysty jasny. W założeniu pozwolą one lepiej dopasować cieniowanie panelu dla ciemnych i jasnych tapet, by uszanować wybór użytkownika co do ciemnej lub jasnej przestrzeni roboczej. Przy maksymalizacji okna aplikacji panel jednak wciąż będzie wyciemniany, by ściągnąć uwagę na samą aplikację.

Poprawiono też wskaźniki stanów systemu; wiele ikon dostało animacje między swoimi stanami, np. dzwoneczek zadzwoni gdy otrzymamy powiadomienie. Wskaźnik stanu zasilania wyświetla poprawnie stan naładowania dla urządzeń z więcej niż jedną baterią, usprawniono też przewijanie listy aplikacji na gładziku (jedna strona na jeden gest przeciągnięcia).

Te ulepszenia pulpitu Pantheon to nie koniec. Juno przynosi zupełnie nowy instalator i konfigurator, już niezależny od skryptów z Ubuntu. Potrafi on już m.in. wykryć poszczególne komponenty sprzętowe i dopasować do nich wyświetlanie odpowiednich ustawień zasilania.

Pojawiły się też nowe ustawienia dla myszy i gładzika (m.in. możliwość jego stałego włączenia, także podczas pisania – użyteczne dla graczy) oraz pulpitu, gdzie można zobaczyć autora każdej z tapet, pobranych z serwisu Unsplash. Rozbudowano ustawienia skrótów klawiaturowych i układów klawiatury, w wyświetlaniu dodano blokadę obrotu ekranu, powstaje też nowy widok konfiguracji dźwięku.

elementary OS Juno 5.0 przyniesie też mocno odświeżone i ulepszone wersje systemowych aplikacji Music, Photos, Terminal oraz pełne wsparcie dla filtra niebieskiego światła z ręcznymi ustawieniami czasu i temperatury barwnej oraz własnym wskaźnikiem na górnym panelu. Wspomniano o ulepszeniu narzędzia do logowania się do otwartych Wi-Fi wykorzystujących portalowe uwierzytelnianie, wsparciu mobilnym szerokopasmowych sieci, a także poprawnym wyświetlaniu przełącznika okien Alt+Tab na wyświetlaczach HiDPI.

Jak wypróbować elementary OS Juno?

Póki co elementary OS nie udostępnia oficjalnych obrazów beta do przetestowania. Jeśli jesteście zainteresowani, jak Juno się sprawuje, trzeba będzie się troszkę postarać. Należy zainstalować wpierw Ubuntu 18.04 LTS z obrazu z codziennych kompilacji.

Następnie należy w nowym Ubuntu dodać repozytorium PPA elementary:

sudo add-apt-repository ppa:elementary-os/daily
sudo apt update

i zainstalować metapakiet pulpitu:

sudo apt install elementary-desktop

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, na ekranie logowania GDM powinna być opcja Pantheon. Wybieramy ją i logujemy się do systemu.

To wszystko – co prawda nie jest to do końca Juno w takiej postaci, w jakiej pracują nad tym wydaniem deweloperzy elementary OS-a, ale jest najbliższym, co możemy zobaczyć na dziś.

A co z aplikacjami elementary? Te dostępne są przez oficjalny sklep appCenter. Zainstalujemy go tworząc plik źródeł apta

sudo nano /etc/apt/sources.list.d/appCenter.list

i umieszczając w nim linijkę z definicją repozytorium

deb http://packages.elementary.io/appcenter xenial main

Teraz trzeba jeszcze dodać klucz repozytorium:

wget -O - http://packages.elementary.io/key.asc | sudo apt-key add -

i zaktualizować całość poleceniem sudo apt update. Po uruchomieniu sklepu appCenter znajdziemy tam wszystkie aplikacje elementary OS-a. Miłej zabawy!

© dobreprogramy
s