Problem z Ubuntu na laptopach Lenovo można ominąć?

Strona główna Aktualności

O autorze

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o problemach z funkcjonowaniem Ubuntu 17.10 na wybranych laptopach. Usterką dotknięte są głównie komputery marki Lenovo, ale także niektóre modele Acera, Della i – jak okazało się z czasem – Toshiby i nie tylko. Błąd powoduje problemy z zapisywaniem ustawień w BIOS-ie i rozpoznawaniem urządzeń USB, a co za tym idzie może przełożyć się na kłopoty z uruchamianiem komputera. Teraz teoretycznie wiadomo już jak problem można ominąć: wystarczy zaktualizować system. Niektórzy jednak będą musieli poczekać na inne rozwiązanie.

Okazuje się bowiem, że usterka została naprawiona i usunięta w kernelu 4.13.0-21, a sprzęty dotknięte problemem działają na wersjach wcześniejszych. Rozwiązaniem jest uruchomienie komputera z Ubuntu, a następnie aktualizacja przy pomocy Ubuntu Kernel Update Utility do kernela 4.14.9. Na koniec jeszcze jeden restart i od tego momentu problemy z BIOS-em powinny być rozwiązane. Metoda faktycznie może rozwiązywać usterkę w wybranych przypadkach, bo część użytkowników potwierdza jej skuteczność.

Pozostali, mimo prób, dalej doświadczają wcześniejszego problemu, a przynajmniej jego części – jeden z użytkowników wspomina o nieustających kłopotach z rozpoznawaniem urządzeń USB (choć kwestia zapisywania ustawień BIOS-u została rozwiązana). Jak widać, proponowane rozwiązanie nie jest więc gwarancją sukcesu. Sprawa się komplikuje, jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę, że nie wszyscy mogą nawet podjąć próbę zastosowania zaproponowanej metody: jak sugerują niektórzy użytkownicy, błąd uniemożliwia im uruchomienie komputera w jakikolwiek sposób, a serwis Lenovo jako rozwiązanie sugeruje jedynie wymianę płyty głównej.

Przypomnijmy, że całe zamieszanie spowodowane jest kłopotliwym sterownikiem intel-spi-* i najpewniej w tym zakresie toczą się prace związane z jego rozwiązaniem. Problem został już opisany wśród znanych błędów w Ubuntu 17.10. Na stronie Ubuntu nadal wstrzymana jest możliwość pobierania systemu do czasu rozwiązania problemu przez Cannonical współpracujące w tym zakresie z Lenovo.

© dobreprogramy